Venlafaxin

Dobrý den, před několika týdny se u mě objevily potíže s krevním tlakem, a posléze několikrát záchvat zrychleneho tepu, ekg na pohotovosti v poradku. Po poradě s psych. kdy jsem usoudila ze se mi vrátila panika a úzkosti, jsme nasadili venlafaxin 37,5 s tím ze budu postupně navyšovat, po první tablete jsem měla večer nejméně půl hodiny šílene nepravidelný a rychlý tep, který mi měřil záchranář, potom klid, druhy den to samé při jakékoliv zátěži. Další tabletku jsem nevzala a jsou to dva dny a nepravidelný tep už nemám. Potrebuju radu, 1. pokud tuto nepravidelnost způsobuje venlafaxin, je nějaká možnost jak ho presto brát? ( je totiž jedine antidepresivum které mi kdy pomohlo), 2. Vymizí tento nežádoucí účinek po nějaké době, tak jako ostatní? 3. O jak vážnou arytmii se v případě venlafaxinu jedna? Mockrát předem dekuju za odpovědi a omlouvám se za rozsáhlost. Hezky vecer
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, venlafaxin může (spíš zřídka) způsobovat zrychlený tep, v takto nízké dávce mi to je neobvyklé. Podobné příznaky může také přinášet sama úzkost. Venlafaxin je většinou snášen dobře, proto Vás musím odkázat na konzultaci s lékařem, který Vám jej předepisuje.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Stavy, které popisujete, dobře znám. Panické ataky mě trápily několik let a také se často projevovaly psychosomaticky jako různé srdeční potíže. Nějakou dobu trvalo, než se vyloučily příčiny fyzického rázu a za zdroj mých obtíží byla jednoznačně označena psychika. Venlafaxin jsem nikdy neužívala a nemám s ním tedy žádnou zkušenost. Sama jsem však na začátku užívání antidepresiv cítila nejprve mírné zhoršení psychického stavu, včetně panických stavů. Po několika dnech si však tělo na léky zvyklo a nežádoucí účinky zcela odezněly. Chci vás povzbudit k otevřené komunikaci s vaším ambulantním psychiatrem, který vám léky předepsal. S různými nežádoucími účinky léků se už jistě setkal a bude schopen vám doporučit, jak nyní postupovat dál. Každý na léky reaguje jinak, ale vždy je třeba jisté trpělivosti na počátku užívání nového léku, protože trvá i několik týdnů, než se jeho účinek plně projeví. Přeji vám brzkou úlevu a mnoho psychického zdraví.


Zpět na seznam