Vlik psychiky na fungování těla

Dobrý večer, před měsícem mi začaly celotělové tiky (fascikulace), které se po nasazení hořčíku zmírnily. Tyto záškuby jsou horší v případě, kdy na ně začnu myslet a hlavně vklidu. Byl jsem za tu dobu2x neurologicky vyšetřen s tím, že dle symptomatologie a po vyloučení léze na mozku díky MR, že se jedná o psychickou příčinu a doporučen Guajacuran 3x denně + magnesium. Můj problém je, že jsem se upnul na fascikulace a začal jsem po internetu pátrat po příčinách. Samozřejmě-vyskočí na vás samé fatální diagnózy a já jsem se začal bát, nemoci ALS. Od té doby, co na to myslím se hrozně sebepozoruju-jestli mi neochabují svaly, jestli nezakopávám, jestli neztrácím motoriku atd. Byl jsem již tak paralyzován, že když jsem viděl koberec, málem jsem se bál přes něj přejít s tím, že když zakopnu, je to jasná diagnoza. Nějak jsem se přes to přebojoval a místo toho, abych měl už klid si posledních5 dní přílišně pozoruju řeč, různě se pitvořím a plazím jazyk, opět s cílem hledání příznaků bulbárního syndromu. Jsou stavy, že už ani nechci mluvit, abych náhodou nezačal blábolit a přeříkávat se, se strachem, že se projeví dysartie. Po tom, co překonám tuto úzkost a začnu mluvit, je vše v pořádku ale vnitřně svádím boj sám se sebou, abych něco řekl. Výsledkem je, že mi tuhne pusa, mám sucho v ústech, suché rty a tuhost mi přechází až do krku. Je to asi tím, že při enormní snaze neudělat artikulační chybu velmi výrazně a křečovitě otvírám ústa a můj obličej na toto není zvyklý. Co s tím?.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že jste především úzkostný. Neurolog vyloučil vážnější postižení, Vy přesto vyhledáváte na internetu, kde se člověk dle mé zkušenosti poměrně snadno dostane k těm nejkatastrofičtějším variantám svých potíží. to úzkost zpětně posiluje. Zkuste si tento mechanismus uvědomit. Pokud se Vám neuleví, vyhledejte odbornou pomoc i v oboru psychiatrie/psychologie, s odstupem pak můžete na kontrolu k neurologovi.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Těší mě, že jste se při pátrání na internetu dostal až k naší poradně a s důvěrou položil dotaz. Předně musím říci, že nejsem lékař a nevím o tom syndromu vůbec nic. Podle toho, jak svůj stav popisujete, popsal jste ho také jako strach, soudím, že jste zrovna propadl panice, úzkosti, já to znám, ne tak silně, v menší míře, vím, že je to nepříjemné. Stalo se před nějakou dobou, že u nás v práci probíhalo dezinfikování, očkování a karantény kvůli člověku, který měl žloutenku typu A. Trvalo to nějakou dobu, začala mě bolet játra a i když jsem měla v podstatě náhled na to, že by to mohlo být psychické, nešlo se toho zbavit. Praktický lékař mi řekl, že to je psychické, jenže tím, že neměl moc trpělivosti a času, mi to také nepomohlo. Odebrala jsem se za internistou, kde jsem před tím s něčím byla. Podala jsem mu po pravdě informaci, on mě v klidu a pečlivě vyšetřil, ujistil mě, že žloutenka to není a asi do dvou dnů to přešlo. Někdy záleží na přístupu toho, kdo vás přesvědčuje. Nebojte se, nejste v tom na světě sám, takových, co se bojíme, je nás mnoho. Být vámi, tak chvíli vyčkám, zkusím to vydržet, všechna možná vyšetření se dají doplnit, jde ale o to, najít nějakou míru, utišit strach, ale ne tak, že budete dokola vyžadovat ujištění, to je pak bludný kruh. I psychiatr by vám možná mohl pomoci.


Zpět na seznam