Vliv Lithia na pleť

Dobrý den, dcera 24 let měla psychické problémy. Byla jí diagnostikována BAP. Začala užívat Lithium a Olanzapin. Objevily se u ní kožní problémy - akné - na obličeji a na horní polovině zad. Může to být důsledek léčby? A pokud ano je možné lék vysadit a něčím nahradit? Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kožní změny, včetně akné, mohou být skutečně důsledkem užívání lithia. Lithium je tymoprofylaktikum (stabilizátor nálady), existují další, které fungují na zcela odlišném principu. Je třeba, aby to lékař Vaší dcery vyhodnotil a zvážil další postup.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce odpovídám na dotazy čistě na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a zkušenosti se zotavováním se z nich. S užíváním daných léků však nemám žádnou zkušenost. Za sebe bych se asi podívala do příbalového letáku léků, zda jsou v nich kožní problémy uvedené. A pak bych se o tom také domlouvala s psychiatrem, který dané léky předepsal. Nežádoucí účinky jsou někdy velmi nepříjemnou součástí užívání léků. Sama s tím mám bohaté zkušenosti. Nezbývá než zvážit spolu s lékařem, zda je případně možná změna léků a zda pozitiva medikace převažují nad jejími zápornými účinky. Držím palce a přeji, ať obtíže brzy vymizí.


Zpět na seznam