Vnímání jiných zvuků

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, nevím na koho bych se měla obrátit. Moje maminka má již několik let problémy "se sousedy". Slyší zvuky, které nejsou a myslí si, že jí někdo sleduje... Praktická lékařka jí naordinovala lék tiapridal, který bere už několik let, ale vždy v určitých etapách se problémy vracejí. Maminka stále slyší jak ji sousedí "prudí" že stále stěhují nábytek, dupou, zamrazují strop, sledují ji při každém pohybu a tak podobně. Nevěří nám,že nic takového se neděje a odmítá věřit že by mohla být nemocná. Nevíme jak se s tím vypořádat a jak jí případně dostat k nějakému odborníkovi... Prosím o radu. děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho, co píšete se zdá, že Vaše maminka může být paranoidní (vztahovačná), pak je třeba klást si otázku proč. Nepíšete, kolik jí je let, nicméně tyto problémy se někdy projevují v souvislosti s úbytkem kognitivních (intelektových) schopností, který narůstá ve stáří, nebo může jít o samostatně se vyskytující poruchu. Lék, který ji naordinovala praktička se u podobných stavů používá, nemusí ale stačit a také je třeba, aby maminku někdo pořádně vyšetřil po psychické stránce. S tím Vám také může pomoci praktická lékařka. Na lékaře někdy lidé dají spíše, než na své blízké.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z popisu celkové situace se mi zdá zřejmé, že lék, který maminka užívá, ke zlepšení jejího psychického stavu příliš nepomáhá a že klíčové je, aby se začala léčit u odborníka (psychiatra). Na Vašem místě bych si domluvila schůzku s praktickou lékařkou, kam maminka dochází, vysvětlila jí situaci a poradila se s ní. Ta by mamince mohla při další návštěvě napsat doporučení k návštěvě odborného lékaře, který by pak navrhl efektivní způsob léčby. Možná, že by mamince pomohla i nějaká forma terapie. Držím palce a přeji Vám i mamince hodně štěstí.


Zpět na seznam