Vtíravé myšlenky

Dobrý den, prosím o radu s mojí aktuální psychickou situací. Mám poslední dobou nepříjemné vtíravé myšlenky, které se většinou vztahují k mé minulosti, ale ne k jedinému zážitku. Avšak některé myšlenky se týkají i současnosti. Většinou se to vztahuje k něčemu, co se stalo nebo co mě napadlo a stydím se za to. Nemůžu si pomoct, dost mě to ovládá. Celé to začalo mým velmi stresovým obdobím, během kterého jsem studovala školu při práci. Školu jsem už dokončila a stres víceméně ustal, ale myšlenky zůstaly. Musím ale říct, že podobnými myšlenkami a stavy se potýkám celý život. Akorát teď je to silnější. Dost mě to paralyzuje. Často se během dne tak nějak "zaseknu" a přemýšlím o tom (chodím do koupelny přemýšlet). Snažím se to nějak racionalizovat. Pak to trochu poleví, ale za chvíli to zase přijde. Ta myšlenka je tam někde hluboko v hlavě. Je to strašně otravné a stresující. Zkoušela jsem to řešit i s psychoterapeutem, ale nepřišlo mi, že by to k něčemu vedlo. Prosím o radu, jak mám postupovat. Je nějaký způsob, jak si pomoci sama? Třeba nějaká literatura s návodem, jak se postupuje při psychoterapii? Když mám lepší dny, tak se mi daří mít myšlenky pod kontrolou. Ještě chci zmínit, že bych se ráda vyvarovala antidepresivům. Chtěla bych se s tím poprat bez léků. Předem moc děkuji za Vaši radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš dotaz na mě působí dost neuchopitelně. Dověděl jsem se, že máte vtíravé myšlenky vztahující se k Vaší minulosti, které Vás obtěžují a s kterými byste ráda bojovala bez antidepresiv pomocí jasného návodu. Psychoterapie Vám nepomohla, nepíšete, jak dlouho jste k terapeutovi chodila a zda jste fakt, že Vám to nepomáhá, terapeutovi sdělila. To by totiž mohlo otevřít cestu, co s tím. Předně by bylo užitečné zjistit, jak a odkud se Vaše vtíravé myšlenky utváří. Tyto souvislosti může psychoterapie pomoci odhalit, pokud toužíte získat návody a cvičení, je tu kognitivně behaviorální psychoterapie (KBT).
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama mám také jistou zkušenost s vtíravými myšlenkami, i když asi ne tak intenzivní, jako vy. Podobné stavy se mi přihodí obvykle v období, kdy jsem ve větším stresu a zesílí se mé úzkostné prožívání. Protože jsem trpěla celým komplexem úzkostně depresivních obtíží, osvědčila se mi jako nejlepší kombinace dlouhodobá psychoterapie a užívání šetrných antidepresiv. Kouzlem terapie je, že máte po boku zkušeného průvodce, kterého nejspíš nějaké svépomocné pomáhání s moudrou knihou nemůže nahradit. Pokud vám nevyhovovala jedna terapie, bylo by na místě zkusit jinou. Já sama jsem také zkusila celkem třikrát jiného terapeuta a každý z nich mě posunul někam dál. Co se týče užívání léků - rozumím vašemu odporu k nim, byla jsem na tom stejně. Teď je ale užívám a velmi mi pomohly. Jejich předepsání by ale bylo vázáno na indikaci ze strany psychiatra. Jen lékař může posoudit, zda by ve vašem případě byla medikace vhodná a přínosná. Držím vám palce a přeji vnitřní klid a radost ze života.


Zpět na seznam