Vyhýbavá porucha osobnosti

Dobrý den, od 16 let trpím sociální fobií, nyní mi je 23 a už 5 roků jsem v plném invalidním důchodu. Bydlím u rodičů. Ve společnosti nejsem schopný fungovat, dostavují se nepříjemné pocity, a já se tak postupně stáhl až za dveře domu. Můj problém je že téměř nevycházím z bytu, kromě návštěv psychiatra pro léky. Ten vidí můj stav neměnný, tedy farmaky už neovlivnitelný. Doporučuje - skupinovou psychoterapii, bohužel ta je dost daleko mimo mé bydliště a z podstaty věci/mého problému nepříliš vhodná. Upřímně, už ale ve svém stavu nevidím další perspektivu, život mě nebaví, a já přežívám ze dne na den. Svůj stav si uvědomuji a chtěl bych s ním něco dělat. Nikdy jsem nebyl hospitalizován, přesto o této možnosti uvažuji. Lze se nechat s tímto druhem onemocnění dobrovolně hospitalizovat a to v jakémkoliv p. léčebně ? V mé blízkosti připadají v úvahu zařízení v Brně a Kroměříži. Existují další možnosti léčby v mé situaci ? Nachází se v těchto městech někdo, kdo této nemoci rozumí a mohl by si se mnou na toto téma pohovořit ? Jsem opravdu zoufalý, a strašně rád bych se zase vrátil do života. Děkuji za reakci, Tomáš
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, řekl bych, že v případě potíží, které máte Vy, je nějaká forma psychoterapie velmi důležitá. Léky mohou pomoci ovlivnit příznaky, v psychoterapii pak pacient pochopí, jak jeho symptomy vznikají, jak je ovlivňuje jeho vztah k sobě samému a k druhým, což v případě úspěchu vede postupně ke změně, jejíž následek je i vymizení, nebo alespoň kontrola úzkostných příznaků. Psychoterapii je možné provádět individuálně nebo skupinově, je možná formou ambulantní nebo za hospitalizace, je možné kombinovat individuální a skupinový přístup. Pakliže ambulantní postup selhává, je hospitalizace jistě možná, v tom případě bych doporučoval psychoterapeutické oddělení některé z psychiatrických nemocnic. Takové oddělení je jak v Brně (Černovice), tak v Kroměříži, to má v ČR velmi dobrou pověst.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Napadá mě několik věcí. Existuje i individuální terapie, možná by vám mohla vyhovovat lépe, pokud by se v okolí nějaká našla, doporučuji ji zkusit. Zvláště oblíbenou metodou v posledních letech, která pomáhá na fobie, úzkosti je kognitivně - behaviorální terapie. Je možné, že při případné hospitalizaci by vám byly k dispozici různé druhy terapie a jsem přesvědčená, že na ni nárok máte, nevím ale, zda všude, kde. Doporučuji se poohlédnout po nabídce sociálních služeb, které poskytují podporu duševně nemocným, případně zeptat se vašeho psychiatra, zda o něčem takovém neví. V Brně jich je několik. Posílám Vám odkaz na portál, kde najdete jak lékaře, tak krizové služby, i sociální služby. (na stránkách Stopstigmy v užitečných odkazech) http://www.mujmindset.cz/mapa-socialnich-sluzeb/ Některé ze sociálních služeb poskytují i terénní službu, tzn., že mohou na Vaši žádost přijet i k vám domů a zkusit s vámi pohovořit v prostředí, kde se cítíte bezpečně. V takových službách obvykle pracují sociální pracovníci, zdravotní sestry, peer konzultanti, psychologové........Pracuji v takové službě. Můj kolega mi nedávno vyprávěl příběh ženy, se kterou nejprve musel mluvit skrz škvíru u pootevřených dveří z vnějšku bytu, později zvládla jeho návštěvu v bytě a ještě později se spolu vydali do kavárny. Přeji Vám, ať se Vám podaří něco změnit k lepšímu.


Zpět na seznam