Výkyvy nálad u dcery

Dobrý, den.Dceři je 13 let, na svůj věk je velmi fyzicky vyspělá. Poslední dobou má stále výkyvy nálad agrese, vybusnost, hysterický záchvat, pláč ničemu nerozumím, nic nechápu a vůbec ji neznám podle jejich slov. Chápu, že v tomto období je to pro ni náročné proto se snažím s ní komunikovat ale většinou to končí stejně větou nech mě bejt, já tě nenávidím, já uteču. Pokoj u ní vypadá jak smetiště, neustále odsekava a je drzá. Snažím se jí držet v nějaké rozumné mezi ale bojím se že ta mez brzy preroste. Nevím si už rady jak s ní jednat. Bojím se, že se jednou vzbudím a ona bude opravdu pryč. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše dcera je v problémovém vývojovém období, kdy na ní život klade stále náročnější požadavky (viz odpověď peer poradkyně). Navíc doba, jak všichni víme, vývoji dospívajících dětí, které v tomto věku rozvíjí mnoho sociálních kontaktů, nepřeje. Pokud by dcera souhlasila, je možné se obrátit na psychologa, který pracuje s dětmi tohoto věku. Také je možné využít konzultaci na lince bezpečí, která je sice určena dětem, ale provozuje také rodičovskou linku a některé další služby pro rodiče.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ráda bych vám řekla, že to, že se chová dcera jinak, než jste očekávala, neznamená, že vy jste špatná matka. Vaše dcera má na takové projevy zlosti ale nárok. Za pár let se od vás potřebuje odpoutat, potřebuje dospět, začít nový život a už teď, před opuštěním domu a dospělostí, řekněme tak trochu startuje. Děje se to možná i bez její vůle, jakoby automaticky. Současná omezení kvůli kovidové pandemii, kdy spolu příbuzní musí trávit více času v domácnostech a učit se a pracovat z domu, tomu ještě nahrává. Všichni si lezou na nervy. Moje spolužačky z VŠ, matky náctiletých dětí si stěžují na totéž a mohu vás ujistit, že ani v pokoji jejich dětí to nevypadá nejlépe. Proto, kdyby dcera i utekla, nadechněte se a zachovejte klid, může být u kamarádky.


Zpět na seznam