Výkyvy nálad

Dobrý den.Myslím si,že velké výkyvy nálad.V testu zde mi vyšlo 49 bodů.Stavy smutku, nepotřebnosti a totální beznaděje,mě už párkrát dohnaly k tomu myslet na to, že bych si hrozně přála to skončit.Jediné dva důvody, proč mě to vždy přejde je moje rodina a to, že bych na to neměla odvahu.Tyhle stavy trvají pár hodin, někdy celou noc.Pak nejsem schopna pár dní fungovat.Jsem zlá, všechno a všichni mě obtěžují.Už jednou jsem se svěřila obvodnímu lékaři, ale tomu jsem neřekla, jak moc vážné to je. Jen že mám často špatné nálady a nedokážu je už zvládat. Doporučil mi psychiatričku, ke které jsem se ale ještě nějak nedokopala. Z toho důvodu, že když mám dobré dny, tak si řeknu, že to přece zvládnu a že to není taková katastrofa. Když přijdou ty špatné, je mi tak zle, že nejsem schopna si zavolat nebo říct o pomoc, přitom bych ale moc chtěla. Prostě to nejde, nevím jak to vysvětlit. Vás bych chtěla poprosit o radu. Nevím, jak z toho ven. Nevím jak si říct o pomoc, když ji přitom moc chci. Bojím se dne, kdy při těch pitomých myšlenkách dostanu tu odvahu, protože už ten smutek neunesu. Zatím to asi nehrozí ale asi není v pořádku, že mě to vůbec napadne.Při pokusu o vysvětlení rodině jsem se dočkala vět typu, že na světě jsou horší věci,že to zase bude dobrý. Jenomže jenom já vím, že to dobrý nebude a tohle od nich slyšet nechci. Akorát se pak cítím trapně. Nevím, jestli mě chápete, ale nějak prostě nevím, jak udělat takovou banalitu, jako objednat se k odborníkovi. Děkuji za pomoc
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte-li takovéto úzkosti a deprese, které Vás vedou k myšlenkám na mkonec a celkově Vás paralyzují, pak je třeba zjistit, odkud se tyto stavy berou a podle toho zahájit léčbu. Ta v drtivé většině případů pomůže. Neexistuje zázračná rada jak z toho ven než to, co Vám doporučil praktický lékař, tedy návštěva odborného lékaře, popřípadě klinického psychologa. Ti Vám mohou pomoci pojmenovat a poznat, co se s Vámi děje a co s tím. Takže jediná rada je to neodkládat a říci si o pomoc.Je možné navštívit některé z krizových center, popřípadě své problémy telefonicky konzultovat na některé z linek důvěry (např. 284016666). Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Vaše stavy, které popisujete, rozhodně nejsou banální. Vše o čem píšete, se dělo i mě. Stejná reakce okolí při pokusu sdělit jim, jak mi je. Také se mi v dobrých dnech zdá, že to není taková katastrofa. A pak mi bylo tak zle, že jsem si pro pomoc nedošla. I to ostatní, o čem píšete. Myslím si, že je dobré, že víte, jak to máte. Můžete si díky tomu vytyčit první metu ke zlepšení současného stavu - objednat se na psychiatrii. Lékař Vaše potíže nebude bagatelizovat. Druhá věc je, že je potřeba skutečně popsat, jak moc černé Vaše myšlenky jsou. Já to také neuměla a trvalo pak velmi dlouho, než se mi dostalo pomoci. Další možností může být i návštěva psychologa. Hlavní je, svěřit se do péče odborníka. Věřím, že se díky tomu začnete ze svých těžkých duševních stavů zotavovat. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam