Vymena escitalopramu za remood

Moc dekuji za vasi odpoved.Uzivam AD na panicke ataky.Nepochopila jsem vasi odpoved..nevim zda se escitalopram dostaval tam co mel,kdyz prestal zabirat.Ptoto mi dala pani dr.remood.
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, oba jmenované léky jsou na panické ataky vhodné a vyzkoušené. Jak Vám psal již kolega, léky se mohou ve svém účinku mírně lišit, a pokud nebyl účinek es-citalopramu dostatečný, patrně chtěla Vaše lékařka změnou medikace efekt zlepšit. Třeba i proto, abyste si nemusela brát ještě navíc lexaurin, u něhož může hrozit získání závislosti - jistě by pomohlo, kdybyste se na to své lékařky vyptala. Nezbytnou součástí léčby úzkostné poruchy je ovšem psychoterapie, např. kognitivně behaviorální, ale i jiné směry. Psychoterapie Vám může pomoci jednak naučit se zvládat paniky, ale také porozumět, kdy a proč se objevují a jak jim předcházet. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz je směřován hlavně na odborníka na medikaci, což já nejsem. Mám však také vlastní letité zkušenosti s panickými stavy a tak bych s Vámi ráda alespoň sdílela svoji zkušenost s tím, co mi v těchto stavech nejvíce pomohlo. Pro mne osobně totiž bylo na stavech paniky nejtěžší to, že jsem pociťovala ochromující strach z toho, že nevím, co se se mnou děje a že mi jde o život. A právě v tomto mi nesmírně pomohlo, když jsem se o principech panických atak dozvěděla co nejvíc a pochopila, že ačkoli je tento stav nesmírně nepříjemný, žádné přímé ohrožení života ani zdraví v něm nehrozí. A že průběh i délka paniky do značné míry závisí na tom, jak já sama se v tu chvíli ke svým pocitům postavím a jak na ně budu reagovat. Pokud se mi podaří i v panice zachovat relativní klid, pomalu dýchat a připomínat si, že se nic neděje a že to brzy odezní, pak se úzkost do velké míry sníží a dá se to zvládnout. Proto bych Vám ze své zkušenosti mohla jen doporučit (krom užívání léků) osvojit si některou z technik, kterou můžete průběh paniky ovlivnit vy sama. Na toto téma existuje i několik populárně naučných knih, které mi rovněž pomohly. Přeji Vám co nejvích duševního klidu a ústup Vašich obtíží.


Zpět na seznam