Výměna ošetřujícího psychiatra

Dobrý den, moje příbuzná trpí schizofrenií, její ošetřující lékař jí předepsal léčbu, která potlačuje příznaky, ale paní je bez jakékoliv motivace do života, zájmu dělat cokoliv a evidentně jí léčba hodně utlumuje z běžného života. Bohužel, je z malého města a lékařů, kteří by by byli schopni opravdu pomoct a správně definovat léčbu moc není. Neprobíhají ani žádné terapie, či komunikace s ní. Existuje nějaký zdroj, kde se dají dohledat kvalitní psychologové, kteří udělají kvalitní vyšetření, definují odpovídající léčbu a budou mít aktivní přístup k pacientovi a né návštěvy odbýt stylem "další kus masa".. Moc děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčba schizofrenie je často nejproblematičtější v období, kdy se neprojevují akutní příznaky a pacient je spíš v útlumu, pasivní, má problém s pozorností a motivací. Tehdy je třeba, aby se lékař zamyslel nad úpravou medikace a také je třeba hledat cesty, jak pacienta aktivizovat, říká se tomu psychosociální rehabilitace. Tím se zabývají různé organizace (podle regionu je to např, Fokus, PDZ, charita či nově vznikající Centra duševního zdraví, tzv. CDZ. Poohlédnul bych se, zda ve Vašem regionu není dostupná některá z těchto služeb.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, od kolegů s vlastní zkušeností se schizofrenií vím, že to chce opravdu trpělivost pacienta i lékaře, aby se podařilo najít správnou dávku i typ medikace, která přináší nejlepší kompromis mezi užitkem a vedlejšími účinky. Mnoho kolegů potvrzuje, že některá medikace je natolik utlumovala, že nezúčastněnost a únava byly skoro horší, než původní příznaky nemoci. Proto bych vaši příbuznou (zejména vzhledem k nedostatku lékařů) chtěla povzbudit ke komunikaci s lékařem, otevřenému sdělování všech svých zkušeností s léky a k trpělivosti s jednotlivými přípravky (protože to chce asi nějaký čas, než se přistoupí k jinému), ale zároveň k odvaze ptát se a navrhovat změnu. K terapii a terapeutům: neznám možnosti ve vaší lokalitě, ale chtěla bych vás upozornit také na peer poradce, tj. lidi s nemocí, kteří svou zkušenost využívají k poradenství dalším pacientům. Dnes už dost často pracují v týmech větších organizací poskytujících péči o duševní zdraví jako je např. Fokus. Rozhodně ale doplnit do léčby kromě léků také terapii lze určitě doporučit i u této nemoci. Hodně štěstí.


Zpět na seznam