Vynechanie dávky liekov

Dobrý deň, môj partner navštevuje psychiatrickú ambulanciu a už niekoľko mesiacov užíva lieky Ketilept a Zoloft, pri ktorých by sa nemal konzumovať alkohol. Zaujímalo by ma, aký účinok má menšia či väčšia konzumácia alkoholu spoločne s užívaním týchto liekov, prípadne vynechanie dávky liekov pri zvýšenej konzumácii alkoholu. Je mi jasné, že keď je niekde uvedené, že je lieky nevhodné požívať spoločne s alkoholom, tak sa to proste nemá. Občas sa však vyskytnú situácie, kedy si môj partner pár pív dá a v závislosti na množstve prášok Ketilept buď užije alebo neužije. Pri vynechaní dávky má menej kvalitný spánok, iné nežiaduce prejavy nepozorujem ani ja, ani on. Predpokladám však, že z dlhodobého hľadiska je nutné užívať lieky pravidelne. Uvedené lieky užíva na kľudnejší spánok a na celkové zrovnanie svojej povahy, ktorá ma sklony k bipolárnej poruche. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď S pozdravom Zuzana
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Zuzano, přemýšlím, co Vám mám jako lékař odpovědět. Člověk, který užívá antidepresiva a léky, které tlumí nervový systém (quetiapin) by alkohol ve větším množství užívat neměl. V případě antidepresiv jde o to, že alkohol dlouhodobě zhoršuje úzkosti a deprese, tedy příznaky, které by měla antidepresiva zlepšovat. V případě quetiapinu může kombinace prohloubit útlum. Nepíšete, jakou dávku Váš partner užívá, ani jak silné jsou jeho psychické potíže, také nevím, co rozumíte pod pojmem "větší či menší" a "občasná" konzumace alkoholu. Bylo by lepší, kdyby se Váš přítel o tomto podrobně poradil se svým psychiatrem, i proto, že jde o púroblematiku, která vykazuje velké individuální rozdíly.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Co se týče lékařského posouzení vhodnosti kombinace konkrétních léků a alkoholu, na to Vám nejspíš odpoví můj odborný kolega v poradně. Já sama mám osobní zkušenost s duševními potížemi a sama vím, že konzumace alkoholu má na psychické potíže vliv. U někoho možná menší, u jiného větší, ale rozhodně je to pro dlouhodobou psychickou stabilitu riziko. Alkohol může například krátkodobě ulevit od úzkostných či depresivních pocitů. Z dlouhodobého hlediska však naopak právě tyto potíže prohlubuje. Jeho vliv na člověka tedy může být zrádný. Druhá věc je vynechávání léků. Můj lékař mě nabádá, že obzvláště léky na psychiku je třeba brát pravidelně a nevynechávat je. Vynechávání může mít vliv na jejich účinnost. Jistě nevadí, když člověk jednou za čas zapomene lék vzít, ale pokud se vynechává pravidelně, už je to problém. Na Vašem místě bych asi s partnerem mluvila o tom, že máte obavy o jeho psychickou stabilitu, k níž kvalita spánku patří. Bylo by také dobré, aby se poradil se svým psychiatrem. Tusím ale, že o takových věcech se nemluví snadno. Přeji vám oběma jen vše dobré.


Zpět na seznam