Vysazeni antidepresiv

Dobry den.Chtela bych se zeptat, zda je mozne vysadit ad Paroxetin po 13 letem uzivani - gen.uzkostna porucha.Zkousela jsem uz 2x vydrzela 3 mesice uzkosti,stresu (syndromy z vysazeni v prib.letaku 2-3 mesice)a musela se vratit zpet k brani.Jak se prechazi z jednoho ad na druhe pokud nejsem schopna paroxetin vysadit.Dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud se pacient se svým lékařem dohodne na vysazení antidepresiv, je třeba to dělat velmi pomalým snižováním dávky antidepresiva pod lékařským dohledem. Někdy je ale syndrom z vysazení zaměňován s faktem, že porucha neustoupila, ale byla udržována v klidu vlivem antidepresiv a po jejich vysazení dojde k jejímu opětovnému propuknutí. To se pak může dít u jakéhokoli účinného antidepresiva. V případě úzkostných poruch je třeba, aby člověk změnil svůj postoj ke světu a k sobě, čímž pak změní i strategie, kterými se jeho duševní život řídí a které mohou vést k úzkosti. K tomu může dopomoci psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, neznám sice Paroxetin, ale užívala jsem jiné psychiatrické léky včetně antidepresiv. Na základě vlastní zkušenosti vím, že vysazování léků možné je, ale aby to bylo bezpečné, je třeba je vysazovat postupně a pod dohledem lékaře. Podstatné je vše důkladně konzultovat s lékařem, dohodnout se, jakým způsobem snižovat léky a také co dělat, když nastanou potíže. Můj psychiatr mi doporučil užívat léky (AD) ze začátku jakoby normálně, ale „zapomenout“ si vzít dávku nejprve jednou týdně (po nějakou dobu), pak zapomínat dvakrát týdně, třikrát…až do úplného vysazení. Zapomínání mělo být nepravidelné, ne tak, aby to byl vždy stejný den. Ale myslím, že ten proces je individuální a záleží především na domluvě s lékařem. Držím palce a přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam