Vysazení antidepresiv

Dobrý den, před 10 dny jsem vysadila Arketis, užívala jsem 2prasky denně ráno. Vysadila jsem jej postupným snižováním. Jenže bez porady s lékařem. Nyní mám výkyvy nálad, jednou vztek, náhle bez důvodu pláču. Říkám si, zda to odezní nebo mám raději kontaktovat mého psychiatra? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nevím, jaké bylo Vaše postupné snižování. Užívala jste paroxetin (Arketis) v dávce 2 tbl, což je 40mg. Nevím, jak dlouho jste ho brala, což může mít také význam. Přeje-li si pacient vysadit antidepresiva, zkouším s ním zmapovat dvě oblasti. Tou první je fakt, že je dlouho, v řádu více měsíců, optimálně minimálně půl roku až rok, zcela bez příznaků. Tou druhou je odpověď na otázku, zda v životě pacienta nastal nějaký posun, který mohl ovlivnit jeho zvládání úzkosti. Může k tomu přispět psychoterapie, ale nejen ona. Mám například v péči pacienta, který dostal novou práci, oženil se, má děti a paniky u něj úplně vymizely. Při splnění podobných předpokladů bych i tak ve Vašem případě snižoval pomalu, např. každý měsíc o 10mg. Tím se minimalizuje vznik syndromu z vysazení, který se jinak těžko dá odlišit od návratu symptomů.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nejen na základě vlastní zkušenosti vím, že vysazování psychiatrických léků je třeba provádět pod dohledem lékaře. Podstatné je dohodnout se, jakým způsobem snižovat léky a také co dělat, když nastanou problémy. S tím mám dobrou zkušenost, protože se mi stalo, že jsem při vysazování antidepresiv začala mít potíže, které jsem neprodleně konzultovala se svým psychiatrem, dohodli jsme se na změně postupu a potíže vymizely. Rozhodně Vám doporučuji kontaktovat Vašeho psychiatra. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam