Vysázení antidepresiva

Dobrý den . Chci se zeptat ,zda mohu mít nějaky syndrom z vysazení antidepresiv ,které beru 4-5 let . Momentálně jsem na cipralexu asi půl roku ,a snažím se je úplně vysadit.. brala sem 15 mg každé ráno ,nyní sem týden co sem snížila z 15mg na 10 mg a cítím takový rozostřené vidění , občasné bušení srdce ,a mírně zhoršení..je to možné ? Popřípadě jak předejít syndromu z vysazení,či jak se pozná že se stav zhoršil ? Když antidepresiva z těla vyprcháji po nějaké době ,kdy lze porovnat stav z úplného vysazení ? Moc děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, syndromu z vysazení se předchází pozvolným vysazováním. Dalším problémem je to, že zde může být také riziko toho, že se vrátí potíže, pro které byla antidepresiva nasazena. Snížení je třeba vždy konzultovat s lékařem, který antidepresiva ordinuje, stejně jako změny stavu, které se mohou objevit. Nepíšete, s čím se antidepresivy léčíte, zda jsou to úzkosti či deprese, co Vás vede k jejich vysazení, zda jste se ve zvládání stresu někam posunula, k čemuž může přispět psychoterapie, ale nejen ona apod. Na podobnou otázku pak nelze dát v poradně, jako je tato, příliš konkrétní odpověď. Tu by Vám měl poskytnout Váš lékař, který Vás zná.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, zda můžete mít nějaký syndrom z vysazení antidepresiv, které berete 4-5 let . Cítíte rozostřené vidění, občasné bušení srdce a mírné zhoršení Vašeho stavu. Pokaždé, když mi lékařka měnila antidepresiva, tak velmi pomalu snižovala dávkování jednoho a zároveň navyšovala dávkování druhého. Podobné příznaky jako Vy zažívám pokaždé. Můžete se s lékařem domluvit na pomalejším vysazování, zvláště pokud máte pocit, že se mírně zhoršujete. Také můžete dlouhodobě užívat minimální dávku antidepresiv, dokud se nebudete cítit dostatečně dobře. Také je dobré podpořit léčbu psychoterapií, pokud jste ji již nepodstoupila. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam