Vysazení léku

Dobrý den, pane doktore.Můj manžel se již rok a půl léčí na akutní psychózu.Nejdříve bral Olanzapin, postupně pak léčba přecházela na Reagilu, nyní 4,5 mg.Dříve veselýa velmi pracovitý člověk nyní jen pospává, leží u televize a pokud nezačnu nadávat a nutit ho do práce, protože bydlíme na baráku a chlapská ruka je třeba, sám od sebe neudělá vůbec nic.Nejhorší na všem je, že se včera přiznal, že je už asi 2 měsíce nebere, že mu je dobře a je zdravý.Chci to zavolat jeho lékaři, protože on by se nepřiznal.Vůbec nevím co mám dělat.Co to s ním může udělat, kdyby v tom začal najednou pokračovat? Nebo pokud to nebude už brát.Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro samotného pacienta, ač si to sám často neuvědomuje, je nejhorší, když jeho lékař nemá relevantní informace, čímž zůstává v omylu. Pak je léčba komplikovaná, nebo, řeknu-li to napřímo, k ničemu. Lékař sice nemůže poskytovat informace o zdravotnímstavu pacienta bez jeho souhlasu, nicméně může je přijímat.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Chápu, v jak složité situaci se nacházíte. Váš manžel odmítá brát léky na svoji psychózu, vidíte, že se jeho stav horší a nevíte, jak ho přesvědčit, aby léky užíval dál. Pokud sám nebude mít motivaci k léčbě, těžko ho někdo donutí. Myslím si, že můžete manželovi pomáhat hledat motivaci a ukazovat mu, o co lepší by Vaše soužití mohlo být, kdyby se léčil. Pro mě osobně jsou velkou motivací mé děti. Mimo léčbu léky přikládám i velkou váhu psychoterapii. Pokud by byl manžel ochotný navštěvovat psychologa, věřím, že by mu to pomohlo. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam