Vysazení léků

Dobrý den, mám depresi,sociální fobii,úzkosti a hraniční poruchu osobnosti,už od září 2019 se lečím u psychiatra a vystřídala jsem hodně léků teď jsem skončila na 1x denně jeden prášek elontril 150mg, 3xdenně dva prášky oxazepam 10mg a 3x denně jeden prášek pregabalin 300mg. U mě je problém že moje tělo si rychle zvyká na prášky a tak se dávky musí zvyšovat nebo měnit léky a já bych chtěla kompletně všechno vysadit,protože jestli to takhle půjde dál nechci si ani představit na kolika mg něčeho skončím,samozřejmě mi je jasné že nárazově vše vysadit je špatný nápad ale potřebovala bych poradit jak začít vysazovat a jaké jsou možné následky vysazení.S mým psychiatrem se o tomto momentálně bavit nedá. Děkuji předem za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především je dobré mít takového psychiatra, se kterým se o podobných věcech mluvit dá, protože léky se mají vysazovat po dohledem lékaře. Máte-li hraniční poruchu osobnosti (HPO), pak je dost pravděpodobné, že ostatní potíže (deprese, úzkost, fobie) vyplývají z ní. V těchto případech léky často zabírají jen částečně a pacient jich snese velké množství. Základem léčby HPO by měla být psychoterapie, kde se pacient učí uvědomovat, jakým mechanismem psychiky v něm stavy nekontrolovaných emocí a depresivní propady vznikají.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostí a depresí, které mi několik let dělaly ze života peklo. Snad vám pomůže moje poznání: největší službu v tom, jak je zvládnout, mi udělala delší pravidelná psychoterapie. V rozhovorech s terapeutkou, ke které jsem měla důvěru, jsem si uvědomila mnoho věcí o sobě a svém vnímání světa i to, jak si díky němu k depresi a úzkosti přispívám. Postupně jsem získala větší sebedůvěru, vlastně i laskavost k sobě, a také optimističtější pohled na svět. I když je v něm mnoho důvodů k depresím a úzkostem, naučila jsem se zaměřovat pozornost víc na ty důvody, proč je na něm i hezky. A věřím, že toto by mi žádné léky na světě nedaly. Ale nezatracuji je, mohou být velikou úlevou a někdy i nutné k tomu, aby člověk měl sílu hledat, co u sebe potřebuje změnit, aby mu na světě bylo lépe. Píšete, že s vaším lékařem nemůžete otevřeně mluvit a poradit se. Asi to nejde hned, ale moc bych vám přála, abyste našla takového, se kterým to půjde. To byla pro mě druhá "věc", která mi pomohla dostat své potíže na přijatelnou úroveň a docela dobře žít. Držím vám palce, ať se vám to také povede. Radu, jak bezpečně vysazovat vaše léky, musím ponechat na panu doktorovi.


Zpět na seznam