Vysazení léků

Dobrý den, pět let se léčím s bipolární afektivní poruchou. Beru stabilizátor Valproat 900mg denně a antipsychotikum Abilify 10mg denně. Po těchto lécích jsem hodně přibrala (skoro 30 kilo) a jsem z toho nešťastná. Skoro tři roky jsem v remisi a tak uvažuji o vysazení léků. Pokud tyto léky vysadím, zhubnu?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, co se týká mé zkušenosti s těmito léky, tak aripiprazol /Abilify/ na zvýšení hmotnosti podíl nemívá, valproat někdy ano. Otázkou také je, zda jste předtím nebrala ještě jiná psychofarmaka. Nicméně v případě léčby bipolární poruchy je třeba se na příčinnost tohoto problému dívat širším pohledem. Je-li porucha aktivní, tak hmotnost často kolísá, někdy klesá. V depresi člověku často chybí chuť k jídlu a požitek z něj (může to ale být i naopak), v manii zase vydává mnoho energie, někdy na příjem potravy zapomíná. Samotná remise, tedy stav, kdy se porucha neprojevuje, může vést ke zvýšení hmotnosti již tím, že je člověk víc v klidu, čímž se změní jeho dřívější návyky, to se ale může časem zase srovnat. O tomto problému je třeba se dobře poradit s Vaším psychiatrem a zvážit, zda nejsou možná jiná opatření, která lze ovlivnit, jako jsou životospráva, stravovací návyky, psychoterapie apod. To, zda po vysazení zhubnete Vám nemohu vůbec zaručit, stejně jako to, že se Vám nemoc nevrátí. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, beru jinou kombinaci léků než vy, též jsem přibrala, ale ne tolik. Pokud vám mohu radit, nevysazujte léky zbrkle, ze dne na den a bez vědomí lékaře. Myslím, že 30 kilo je hodně a chápu, že Vás to trápí, také by mě to štvalo, já přibrala z počátku léčby asi 15 kg. Nicméně podle mé zkušenosti je nutné to říci psychiatrovi, léky se podle mého mínění mají vysazovat jen pod dohledem lékaře a postupně, jinak vám bude zle fyzicky a později patrně i psychicky. Já bych se lékaře zeptala zejména na to, zda mohu medikaci vyměnit, nabídka léčiv je poměrně velká. Můžete s ním zkusit promluvit. Ne zanedbatelná je i strava a pohyb, také se po vánočních svátcích odhodlávám se začít hýbat a méně jíst, zatím mi to moc nejde. Pohyb pomáhá i na psychické problémy. Držím palce.


Zpět na seznam