Vysazování antidepresiva

Dobrý den, necelý rok jsem užívala Venlafaxin Mylan 150 mg na depresi, poslední 3 měsíce poloviční dávku 75 mg. Můj psychický stav se natolik zlepšil, že mi psychiatrička lék vysadila asi před třemi týdny. Začala se u mě však objevovat bolest hlavy, zejména vzadu v týlu směrem do krku a únava.Bolest přichází hlavně kolem poledne, dopoledne se to ještě dá...Už to trvá pár týdnů, beru si na bolest Ibalgin nebo Paralen. Dle potřeby si mám vzít i Lexaurin, co mi lékařka předepsala. Je tento stav normální? Jak dlouho budou bolesti hlavy trvat? Pracuji hlavou a dost mě to omezuje... A také popravdě nechci do sebe pořád cpát nějaké prášky. Děkuji předem za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bolesti hlavy se mohou v rámci tzv. syndromu z vysazení antidepresiv vyskytnout a jsou-li způsobeny pouze tím, měly by odeznít během několika málo týdnů. Bolesti v týlu však mohou mít i další důvod, například od krční páteře, což by bylo užitečné v případě jejich přetrvávání vyšetřit.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Je výborné, že se Váš psychický stav natolik zlepšil, že můžete začít fungovat bez léků. Pokud máte pocit, že bolesti hlavy souvisí s vysazováním léku, můžete se domluvit s lékařkou na pozvolnějším snižování dávek. Já osobně jsem si zažila podobné stavy. Dokonce mám „nálepku“ farmakorezistentní a jak nasazování, tak vysazování léků těžko snáším. Reaguji na změny velmi citlivě a bolesti hlavy jsou jednou z nepříjemností, které změnu provázejí. Tento stav obvykle trvá pět až šest týdnů, než si na léky buď zvyknu, nebo mi lékařka naordinuje jinou kombinaci. Chápu, že nechcete brát léky od bolesti a chcete řešit příčinu. U mě jsou bolesti hlavy i signálem přetížení. Ať duševního nebo tělesného. A je to signál, že mám více odpočívat. Zkuste si v rámci Vašich možností nastavit na příští týdny pohodový režim a hodně odpočívejte. Přeji Vám, ať se cítíte brzy lépe!


Zpět na seznam