Vysazování rivotrilu

Dobrý den. Beru rivotril 0,5mg už skoro 4. rokem večer. Když jsem ho před dvěmi lety zkusila vysadit. Doktor doporučil hned na půlku, nevěděla jsem ze mi to tak zničí život. Nastaly depresivní stavy, úzkosti a otřesná agrese. Byla jsem natolik agresivní ze při hádce jsem byla schopna vytáhnout nůž, nebo jsem zacala rvat po celém domě jenom když mi spadlo rajče na zem. Po měsíci když mi tyhle stavy začaly jsem ho vrátila zpět. Ale bohužel problémy mi zůstaly. Teď po dvou letech mi dal další dvě tabletky ráno a odpoledne. Rok to bylo v klidu. Sice trpím na sociální fobii ale jinak pocity depese jsem naštěstí neměla jak před dvěmi lety. Bohužel opět vysazuji ranní a odpolední. Jsem na půlce u obou asi víc jak měsíc. A opět extrémní agrese, rozbila jsem televizi čínkou a hodila talirem o skříň z toho jak nezvladam svůj život. Před lidma to bylo už lepší, ale jakmile jsem začala vysazovat… opět se vrátily hrozné stavy. Nemůžu ani polykat, kontrolují svou chůzi, to jak mrkam. A pocit ze jsem je měla tehdy ikdyz jsem brala furt ten cely. Mám strach ze mi to zůstane už navždy. Tak zní má otázka. Je možné ze když ho cely vysadim tak mi tyhle stavy zůstanou navždy? Protože mám obavy ze jo.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dávka, kterou berete ještě není tak vysoká, tak bych takové problémy nečekal. Je ale pravda, že vysazování rivotrilu může být velmi obtížné a problémy mohou dlouho přetrvávat. Proto je třeba vysazovat jen velmi pomalu, k tomu je vhodná léková forma v kapkách, kdy se dávka tabletové formy nejdřív převede na kapky a je možné ubírat jen velmi pomalu, někdy to trvá týdny až měsíce. Poraďte se o tom s Vaším psychiatrem. Vhodná je též psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Obecně vysazování léků není vždy jednoduchá věc. Mám za sebou různé změny léků a vždy se muselo postupovat pomalu a opatrně. V mém případě byla nutná i hospitalizace. Vysazování Rivotrilu jako benzodiazepinu je obzvlášť náročné (může vzniknout závislost). Sama bych určitě zůstala v péči lékaře a nedělala nic takzvaně na vlastní pěst. Lékař by měl vysazování monitorovat, případně přijít s nějakou alternativou. Mělo by se dojít k rovnováze mezi nepříjemnými stavy a mírou léku. Ani jedno by nemělo přerůstat určitou mez. Váš případ by měl být v kompetenci Vašeho lékaře, který Vás zná. Sama bych se nenechala odbýt, mluvila s lékařem otevřeně a snažila se brát jeho doporučení závazně. Přeji hezký den a mnoho sil.


Zpět na seznam