Vyšetření

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyšetření na rozšíření řidičského oprávnění, obvodní lékař po mě vyžaduje psychiatrické vyšetření z důvodu toho, že jsem kdysi dávno byl léčený alkoholik. Jednak jsem se už víc jak 6 let nenapil a jednak jsem obvolal ve svém okolí asi 10 psychiatrů a všichni se shodly, že takovéto vyšetření nedělají. Obvodní lékař mi tvrdí že je to povinné ze zákona. Jsem z toho celkem zmatený. Mohl by ještě mi říct zda je to opravdu zákonem dané? Léčebna kde jsem se léčil mi dokonce řekla že takovéto vyšetření se nedělají. Jak to tedy je? Popřípadě, že toto vyšetření opravdu je zákonem dané bude stačit vyšetření dopravního psychologa nebo opravdu musím najít psychiatra, který bude ochotný mě vyšetřit?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je to problematické téma, ve kterém nejste sám. Praktik svým podpisem potvrzuje zdravotní způsobilost a může si vyžádat odborné vyšetření, zákonem to ale striktně dané není, záleží na lékaři. Pokud pacienta dobře zná a věří mu, lze říci, že je v tomto v danou chvíli kompetentnější, než psychiatr, který pacienta jednorázově vyšetří. Z toho se totiž mnoho poznat nedá. Aby psychiatr mohl potvrdit, že pacient abstinuje, musel by si ho zvát nějakou dobu ke kontrolám, dělat mu namátkově speciální testy, což je proces na minimálně několik měsíců.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Bohužel je pro mě těžké ho zodpovědět. S tímto problémem nemám vlastní zkušenosti a na rovinu přiznám, že nevím, co oficiálně ze zákona platí. Ale myslím si, že v jistých případech opravdu musí být provedeno vyšetření. Sama bych se asi ještě obrátila na dopravního psychologa. Snad by mohl vědět, jak to správně je. Je mi líto, že jsem více nepomohla. Hezký den.


Zpět na seznam