vysetreni doma

Dobrý den, Již několik let se starám o matku, které letos bude 97 let. Po prodělané pneumonii před dvěma lety je nechodící. Až do nedávna byla mentálně vpořádku/ bývalá oční lékařka/, přímo hltala křížovky, četla, hrála karty na počítači, s oblibou se dívala na krimi seriály. Před nekolika měsíci se ale začala relativne rychle zhoršovat a výše zmíněné činnosti ji dělají velké potíže. Její pamětˇ se rapidně zhoršila, v noci špatně spí a je často úzkostná. Biochemie je vpořádku, CRP také. Náš obvodní lékař údajně nezná žádného psychiatra, který by k nám přišel a její stav zhodnotil a předepsal učinnější léčbu. Současná terapie je vpodstatě 50mg Trittico a pak různé volně dostupné doplňky, vitaminy,Gingko atp. Na noc střídám Neurol se Zolpidemem. Prosím poraďte na koho bych se mohl obrátit a kdo by byl ochoten přijet a matku vyšetřit. Rád za tuto službu zaplatím.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je možné, že Vaše maminka trpí nějakou formou demence, což je v tomto věku poměrně časté. Gingko (podává se 120mg) a Trittico jí mohou prospět, bléky jako Neurol a Zolpidem tento stav mohou zhoršovat. Maminka by potřebovala vyšetření nejlépe gerontopsychiatrem. Ambulantní psychiatři nemají v popisu práce navštěvovat pacienty doma, nicméně někteří to dělají z dobré vůle. Můžete hledat sám v regionu, kde bydlíte, popřípadě se obrátit na sociální či zdravotní službu, která vyjíždí za klienty do terénu, zda by Vám vhodného odborníka doporučili.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Ve věku Vaší maminky je pochopitelné, že přichází různé obtíže. To klade na Vás vyšší nároky. Musí to pro Vás být náročné. Je hezké, že chcete mamince pomoct a hledáte, kdo by Vám pomohl. Za mě je trochu úžas, že obvodní lékař Vám nepomohl. Představovala bych si, že by v tomto ohledu by měl být informovaný a schopný nějak pomoci. Za sebe bych se třeba zkusila obrátit na gerontologické oddělení v nemocnici (i psychiatrické). Třeba by byli schopni podat alespoň nějaké informace a nasměrovat kam dále. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam