Vysoce citlivý člověk

Dobrý den, jsem vysoce citlivý člověk, mám posunuté vnímání. Současná situace s koronavirem a omezeními mě hodně svazuje, trpím úzkostí, bušením srdce. Obvodní lékařka mi předepsala Cipralex, po tom mi bylo ještě více špatně. Poslala mě na pychiatrii, ale tam díky kornaviru se vše řeší jen po telefonu. Paní doktorka mi doporučila Novo-Passit. Ten mě utlumí, ale když přijde nějaká stresová situace, obtíže se vracejí. Nyní mě rozhodila i menstruace. Z užívání antidepresiv mám obavu, vzhledem k mé citlivosti. Psychicky mě rozhodí i užívání antibiotik, stejně tak špatná zkušenost s užíváním hormonální antikoncepce. Máte nejaké specifické postupy při práci s vysoce citlivými lidmi? Moc děkuji, S.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, co se týká antidepresiv, tak úzkostní lidé nežádoucí účinky pociťují velmi silně. Proto se antidepresiva, jako třeba Vámi zmíněný Cipralex, ze začátku dávkují velmi šetrně, např. jen 5 mg, a pak až po nějakém čase, kdy pacient nemá již žádné potíže, které by mohly být spojovány s nežádoucími účinky, přistupujeme k navýšení na 10mg, což je většinou postačující dávka. Jinak také můžeme volit z jiné skupiny antidepresiv, která tyto účinky nemá ('může mít ale jiné), opět s šetrným dávkováním. U úzkostných poruch je vhodnou léčbou také psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, paní S. Popisujete věci, které přibližně znám. Mívám přechodně podobné úzkostné obtíže, i ty reakce na léky, nebo menstruaci, někdy poněkud nepřiměřené, znám. Někdy mně to pohltí a připadá mi, že jsem ve zcela jiném světě, třeba několik hodin, ale naštěstí se to obvykle vrátí k normálu. Záleží, s kým se ve své citlivosti srovnáváte, koho berete jako normu. Pokud je vám to ale nepříjemné a trápíte se tím, pak je opravdu na místě, to řešit. Při léčbě psychických neduhů se obvykle postupuje tak, že se zkusí něco nasadit a když to nepomáhá, léky se změní. To, že vám nezabral Cipralex, neznamená, že nepomohou jiná antidepresiva. Je to trochu náročné, pořád čekat, co pomůže, navíc vám období koronaviru zkomplikovalo přístup k lékaři. Mělo by to pominout. Přemýšlela jste o psychoterapii? O změně životního stylu směrem k zdravějšímu? Přemýšlejte třeba i o tom. co a koho máte v životě ráda, co vás baví. Citliví lidé bývají někdy nadaní, mají dar vidět věci jinak, díky tomu posunutému vnímání, které jste zmínila.


Zpět na seznam