Vztah s paranoikem

Dobrý den, prosím o pomoc. Před cca 3 lety jsem navázala kontakt s člověkem, který má díky psychickým problémům 3. st. ID. Je hezký, vysportovaný a já se do něho zamilovala. Fungovalo to do té doby, než odjel do lázní, cca 1/2 roku. Přijela jsem za ním, on byl nějaký mimo. Odvezl mě do penzionu a šel se bavit. Sám. Rád tančí a užívá si přítomností žen. Vztah jsem chtěla ukončit, ale zase to pokračovalo. Další lázně už byly horší. Tam mu někdo 2x probodl pneu a on to hodil na mě. Všude to prohlašoval, i když to nebyla pravda. Vůbec jsem tam nebyla. Trpím tím po dnešek, mám problémy se spaním. Budím se v noci a už nespím do rána. Proč si tak vymýšlí? Proč na mě svaluje věcí, o kterých nemám ani tušení, natož abych něco takového provedla? Mám opravdu čisté svědomí, ale tímto obviněním mě zničil. Já jsem trvala na omluvě, které se mi bohužel z jeho strany nedostalo ani nedostane. On má svou pravdu a všude tu "svou pravdu" šíří dál. Jde už o trestný čin pomluvy. Prosím poraďte mi, jak z toho ven. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, napadá mě, že Vás Váš přítel hodně zranil a vztah s ním Vás deptá. Nevím, zda je v tuto chvíli tak důležité, proč to dělá, ale důležité mi přijde co jeho chování dělá s Vámi a co od toho vztahu očekáváte. Rozkrýt tento problém by Vám mohl pomoci psychoterapeut.
Avatar

Petra Kubinova1

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Je mi velice líto, že jste v takovéto situaci. A že člověk, kterého jste milovala, Vás takto zraňuje. Bohužel neznám ho natolik, abych mohla říct, nakolik to dělá úmyslně. Ale vzhledem k jeho psychickému onemocnění, pro které má ID 3.st, je možné, že je více podezřívavý, případně i útočný a nemyslí to osobně. Píšete, že špatně spíte. Nepříjemné pocity jsou pro Vás tedy stále aktuální. Doporučila bych Vám, si nejdříve vyřešit city sama u sebe. Jaký s ním chcete mít kontakt, jestli se s ním chcete vůbec ještě někdy vidět. Jak moc Vám pomluvy ničí běžný život. Zkuste s někým blízkým, komu důvěřujete, nebo i s odborníkem si důvěrně popovídat, svěřit se. Získáte trochu pohled z odstupu a třeba Vás napadne nějaké další řešení. Jestli jsou pomluvy už opravdu ohrožující, naskýtá se otázka, zda se i neobrátit na policii. Ale s tím opravdu nemám žádné zkušenosti, takže nemohu zhodnotit nakolik je to vhodné řešení.


Zpět na seznam