Vztah se schizofrenikem

Diagnóza mého potenciálního partnera je porucha osobnosti se sklony k schizofrenii. Jak moc se dá věřit tomu, když se takový člověk zamiluje? Pravda je, že je to můj bývalý přítel a teď jsem se po spoustě let znovu potkali a začali se opět scházet. Jak se pozná, jestli se nejedná jen o obsesi druhou osobou, vzniklou tím, že mu někdo projevuje náklonnost, rád by mu pomohl a možná se obnovily staré city? Je schopný třeba unést rozchod, hádky, problémy, aniž by skončil v léčebně? Nikoho s jeho diagnózou neznám a když jsem s ním žila, měl jen nepatrné náznaky nemoci a to jsme spolu vždy zvládli. Teď v podstatě funguje jako normální člověk, má ale občasné halucinace, jak zvukové, tak zrakové, pocity úzkosti... Pokud jsme spolu, je na něm, nejen podle něj, ale i podle jeho rodiny a přátel, opravdu vidět, že je mu lépe, je vyrovnanější a v klidu. Když jsme tenkrát byli spolu, bylo to bez problému zvladatelné, jeho problémy propukly až po našem rozchodu. Bylo to ale vyvrcholení dlouhodobě špatné situace v rodině a dalších faktorů, rozchod byl jen poslední kapka. Jaký je rozdíl mezi láskou, kterou cítí zdravý člověk a láskou, kterou cítí schizofrenik. Jednou z variant je pro mě i to, že bych s ním zůstala jen jako kamarádka, ale nedokážu si představit, jaké by to pro něj bylo, když si, dle svých slov je jistý, že mě miluje... Děkuji za odpověď, nechci mu ublížit, pokud bych nebyla schopna ten vztah zvládnout.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho dotazu se zdá, že máte obavu, že pacienti s duševní poruchou prožívají lásku jinak než zdraví lidé a že je třeba se ujistit, zda jde o "pravou lásku" a ne o jakousi obsesi. Láska je ale do velké míry abstraktní pojem a to, co představuje, prožívá každý po svém. Ani u zcela zdravého člověka nelze odhadovat, jak se u něj bude zamilovanost vyvíjet. U lidí se schizofrenií můžeme říci, že mohou být v některých situacích citlivější na traumatické události, nicméně pokud je jejich nemoc v remisi (neprojevuje se akutními příznaky), mohou žít kvalitní život. K tomu přispívá psychiatrická léčba a psychpterapie. Rozhodnutí, zda do vztahu jít či ne záleží hodně na vás a na tom, zda to Vy chcete. Možná by tomu prospělo, kdybyste si o tom, jak to mezi vámi je s přítelem promluvila, eventuálně se můžete obrátit např. na psychologa.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ptáte se na rozdíl mezi láskou zdravého člověka a schizofrenika. Nějaký zaručený recept nebo postup Vám nedokážu říct a každý člověk bez rozdílu zdraví nebo nemoci lásku prožívá jinak, podle svého srdce. Vlastně téma láska je různorodá a nedá se přesně říct, že to bude takové nebo onaké. K lásce patří spousta pocitů a týká se dvou lidí, kteří něco k sobě cítí. Stejně tak případný rozchod dokáže zamávat každým a jeden člověk reaguje, zpracovává to jinak než ten druhý. Ve Vašem případě se jedná o bývalého přítele, kterého už znáte a nyní asi vznikají obavy okolo jeho nemoci. Sama píšete, že funguje jako normální člověk, je mu lépe, je vyrovnanější a v klidu-to je přece prima. Pak je vlastně na Vás, co přesně k němu cítíte a jaký vztah s ním chcete navázat. Můžete ze začátku „vyzkoušet“ Vaší variantu- jako kamarádka, a pak i časem uvidíte, co bude dál, jak se bude Váš vztah vyvíjet. Přitom nezapomínejte sama na sebe, i když příteli nechcete ublížit, je i na Vás do jaké míry se budete ve vztahu cítit dobře. Přeji hodně štěstí, ať se daří.


Zpět na seznam