Vztek, možná snad frustrace

Dobrý den,od dětství trpím výbuchy vzteku a pak se stydím. Vadí mi to při práci. Už ji nechci pořád měnit, mám pocit, že se snad ani nikam nehodím, protože vždycky mi něco vadí natolik, že to nezvládám. zpozorovala jsem, že mě vytáčí, když mi někdo naznačuje nebo řekne, že svou práci dělám špatně. To ve mně vře, protože ji dělám, jak nejlépe umím, ale ostatní si vyloženě ze MĚ dělají srandu ještě po tom, co bylo něco blbě. přitom nemám jen práci, mám zájmy, kolem sebe lidi, co nejsou kolegové. Mám úzkostnou poruchu a poruchu emočně nestabilní. Jsem v léčbě a nechci stále zvyšovat dávky léků, abych zvládla práci. Terapie jsem si odžila. I 2 odvykačky na alkoholu a abstinuji se dvěma relapsy cca 2 celé roky. Partnera nemám a nehledám a už jsem na opačné pohlaví asi nepříjemná, jenže mně to partnerství přijde jako ztráta času. Je mi do pláče a stále si říkám, ty vztahy nejsou pro mě a slyším okolo sebe, on se někdo najde a v tom mám vztek a říkám, že NENAJDE, sám od sebe...to pak jen aby mě opustil. Je mi sice 29 ale nebaví mě ty lidi, jak v práci, tak klienti tak muži. Protože co vztah to problém a nejdu do vztahu, jen abych nebyla sama. Nesnesu, aby na mě zas někdo další sahal a měl se mnou intimní poměr a šel pak pryč. Mrzí mě, když vidím ostatní jak spolu mohou žít léta. Mé vztahy se počítají na rok a půl. Děkuji předem za odpovědi a hlavně radu, jak pracovat se vztekem. To mě trápí nesmírně. Jsem hodná na lidi a o to více mě mrzí, když na ně křičím. Slečna.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá slečno, zdá se, že víte, co Vás trápí, jak na sobě, tak na druhých a také víte, co chcete. S emocemi a tedy i se vztekem pracují různé terapeutické přístupy, ne vždy je to ale efektivní. V případě emočně nestabilních osobností se osvědčila např. tzv. dialekticko-behaviorální terapie (DBT), což je přístup, který klienty učí seberegulaci. Pracuje s ním organizace Kaleidoskop a jeho prvky používají i další psychoterapeutická pracoviště zabývající problematikou emočně nestabilních osobností.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je velmi důležité, že si své emoční výkyvy uvědomujete a máte motivaci s nimi něco dělat. Já sama s návaly vzteku zkušenost nemám, mám zřejmě jinou povahu a jiné osobnostní nastavení. Pracuji však s některými klienty, které vztek a vznětlivost trápí stejně jako Vás. A od nich vím, že jim pomáhá psychoterapeutická podpora v kombinaci s hledáním možností, kde své vnitřní tlaky neškodným způsobem vybít. Třeba prostřednictvím sportu, manuální práce nebo s využitím specifických technik na odbourání vnitřního napětí. Píšete, že už s terapiemi máte své zkušenosti. Přesto si myslím, že má cenu hledat a zkoušet dál. Není to ztráta času, člověk se může dostat hlouběji a uvědomit si, odkud jeho vztek pramení a vůči komu je ve skutečnosti namířen. Věřím, že se Vám pak může hodně ulevit. Přeji Vám hodně štěstí a nalezení té nejvhodnější pomoci.


Zpět na seznam