Záchvaty paniky

Dobrý den, jsem studentkou 4.ročníku LF, obor VL. Přibližně před rokem jsem měla řadu osobních problémů, které mne nakonec dohnaly docházet půl roku na sezení k psychologovi. Vzhledem k těmto problémům jsem nebyla schopna se plně věnovat studiu. Nastala tedy situace, že jsem měla/mám některé předměty jako opakované. Dnes jsem prožila stav, který jsem naposledy prožila přibližně rok zpátky, kdy jsem byla vystavena extrémně náročné psychické situaci. Momentálně mám před opakovanou zkouškou.Dnes s se mi stalo, že při pomyšlení na zkoušku mi začalo velmi rychle bít srdce, polilo mne horko, měla jsem pocit na zvracení. Cítila jsem, že jsem zahnaná v rohu všechno se přibližuje, nejde uniknout a nemůžu se nadechnout. Co mne velmi překvapilo byla myšlenka, že jediné řešení toho všeho je jít a vyskočila z okna. Že to jiné řešení nemá. Samozřejmě v takovém stavu se člověk není schopný nic naučit, což vede k dalšímu stresu ze zkoušky. Dala jsem si lexaurin a situace se uklidnila, přestalo bít srdce, přestal pocit na zvracení a já s mohla zase učit se. Ráda bych se vás zeptala na tuto situaci. Není to poprvé, kdy se to stalo, vždy se ovšem jednalo o velmi psychicky náročné období. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda takovým stavům přikládat váhu a vyhledat odbornou pomoc nebo je to přirozená obrana organismu na stres a je to vlastně normální stav. Předem děkuji za váš názor. P.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že šlo o akutní úzkostný až panický stav. Vzhledem k tomu, že souvisel se zcela zjevným stresem, neoznačoval bych to z toho, co píšete, ještě za panickou poruchu. Neříkám, že je to reakce optimální, ale někteří lidé podobné sklony mají. možná by stálo za to pokračovat v psychoterapii, kam jste již docházela. Ta by Vám mohla pomoci přijít na to, jaké hlubší mechanismy Vaší úzkost spouští a jak se naučit s tím zacházet. Pokud by se záchvaty opakovaly, zejména pak při běžném stresu nebo i bez něj, byla by psychiatrická péče na místě.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vlastní zkušenosti s velmi podobnými pocity se domnívám, že se nejspíš jedná o panický stav, který také dobře znám. Prožívám takovéto panické ataky tu a tam - vždy právě v návaznosti na větší stres. Je to takové vyvrcholení stresového přepětí. Když jsem to zažívala poprvé, bylo to pro mě nesmírně děsivé. Měla jsem pocit, že se dusím, že mi bije srdce o závod a přeskakuje v rytmu. Že mi trne celé tělo a že se ve vteřině zblázním strachy. Točila se mi hlava a bylo mi na omdlení. Byly to příšerné pocity a já vůbec nevěděla, kdy se mě zmocní znovu a jak budu schopna je vůbec přežít.. Nesmírně mi pomohlo, když jsem si v knize o panických stavech přečetla, jak panika probíhá a jak se v takové situaci chovat, aby její průběh byl co nejmírnější - zachovat klid, dýchat klidně a pomalu atd. Spoustu materiálů jistě najdete i na internetu. Zároveň mi pomáhají léky a psychoterapie. Nejlépe je poradit se s nějakým odborníkem na oblast duševního zdraví ve Vašem okolí - ať už to bude psychoterapeut, nebo psychiatr. Stavy lze poměrně dobře léčit a věřím, že se Vám brzy uleví tak jako mě. Držím Vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam