Zacyklena :-(

dobry den, přes pul roku chodim na psychoterapie kvůli problemum s podcenovanim,nadmernou kritikou, neschopnosti si najit partnersky vztah a udrzet si ho, problemum s matkou (velmi manipulativni),problemum s otcem v detstvi a problemech v praci, kde me sikanuje kolega Psycholozka mi vyhovuje, ale poslední dobou se porad dokazu bavit jen o mych problemech s kolegou, které me velmi tizi... Ale uvedomuji si, ze je to uz zacykleni. Psycholozka mi i posledne rekla, ze tohle je k nicemu, když mluvime porad dokola o tom samem a nikam uz to nevede prislo mi, ze mi uz i dava najevo, za zabiram místo nekomu, kdo bude z pece profitovat vice -nebo ja jsem si to tak interpretovala Jelikoz jsem sama ze sebe uz uplne nestastna, obratila jsem se na jednu online psychiatrickou poradnu, kde mi sdelili, ze mam nejspíše Zavislou poruchu osobnosti Je pravda, ze kdyz jsem si o tom precetla, tak to naprosto, ale naprosto sedi! Na jednu stranu citim velkou ulevu, ze uz chápu proc se chovam, jak se chovam, na druhou stranu me zacina emocne nicit vedomi psychiatricke diagnozy... nevim, zda pokracovat v psychoterapii a nevim, zda nemam informaci, ze uz vim co mi je napsat psycholožce... Jdu za ni tedy az pristi tyden v utery... takze si ted pripadam uz opravdu jako uplny cvok a vim, ze se chovam nestandartne a nici mi to život Desi me hlavne to, ze muj otec mel poruchu osobnosti (nejspíše hranicni poruchu) a choval se velmi agresivne ke konci zivota a ja takhle dopadnout nechci
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nedokážu posoudit, zda a nakolik trpíte závislou poruchou osobnosti. Zdá se však, že se svým sebepojetím, jehož součástí je také to, jak si sama sebe ceníte a tím i jak se Vám daří či nedaří přebírat kompetence v různých oblastech života, máte problém. Psychoterapie tady bývá často metodou č.1, proto bych si to s psycholožkou snažil vyříkat. Omílání jednoho tématu může být součástí tzv. odporu, který se v psychoterapii objevuje a je třeba s ním pracovat.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Předpokládáte, že máte Závislou poruchu osobnosti a dělá Vám to starosti natolik velké, že si připadáte jako "úplný cvok" a ničí Vám to život. Psychiatrická online poradna Vám dala tip, co by Vás mohlo trápit za diagnózu, ale skutečné posouzení bych nechala na odborníkovi, který Vás může poznat lépe. Určitě toto téma se svojí psychoterapeutkou otevřete. Jednak změníte téma hovoru, navíc začnete řešit svoji aktuální obavu. To, že uvažujete o změně terapeuta, je další z možností, jak se posunout dál. Můžete zkonzultovat, zda by byla vhodná návštěva psychiatra, který by Vám také mohl poradit a navést Vás k účinné terapii. Důležité je také to, jak popisujete své další problémy a pocity sama ze sebe. Potýkáte se s nízkým sebevědomím a přehnanou kritikou sama sebe, v práci zažíváte šikanu a děsíte se, že se budete časem chovat jako Váš otec. Je to spousta velkých témat, která můžete postupně probrat, aniž byste musela měnit psycholožku, která Vám vyhovuje. Můžete se domluvit na konkrétních tématech jednotlivých návštěv a těch se držet. Třeba Vám, co se týče "zacyklení", bude stačit jen trocha organizace a vedení. Nejvíce ale oceňuji to, že své problémy řešíte a hledáte si pomoc. V tom prosím vytrvejte, ona se ta správná cesta objeví. Opatrujte se!


Zpět na seznam