Závraty a strach

Dobrý deň. Pred 2 rokmi som mala prvý krát stav úzkosti a paniky. Riešila som to so psychológom aj psychiatrom. Po nasadení ATD sa môj stav zhoršil. Bola som ako zombie, bolo mi zle od žalúdka, mala som hnačky, nič ma nezaujímalo, nič som nejedla, mala som strach z ľudí a neustály strach z toho že skolabujem. Vtedy sa u mňa prejavili aj závraty a tinitus. Mala som nežiaduce účinky. Bola som hospitalizovaná na psychosomatickom oddelení kde mi zmenili ATD a dala som sa do poriadku. Pod dohľadom psychiatra som po 1.5 roku ATD vysadila, beriem iba Kventiax 25mg 1/2 tbl. na noc. Cítim sa v poriadku, v nemocnici som sa naučila zvládať stav paniky a úzkosti, avšak stále mám tie závrate, piskanie a zalahnutie v ušiach. Veľmi ma to znervoznuje, cítim napätie na krčnej chrbtici a v ramenách, tlak na hrudi. Často premýšľam čo mi to spôsobuje, mám strach že nad sebou stratím kontrolu a odpadnem. Bola by som nerada keby som musela znovu nasadiť ATD. Ani ja a ani manžel a dcéra si nemyslíme že som v stave že by som potrebovala znovu ATD. Bojím sa že mi bude zasa zle a vysádzanie som mala sprevádzané s elektronickými výbojmi do nôh čo nebolo tiež príjemné... Ale uvedomujem si aj to, že práve závraty môžu mať psychický pôvod. A som v začarovanom kruhu... Budem Vám vďačná za Váš názor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho dotazu není jasné, zda jste byla pro závratě, tinnitus a napětí v krční páteři vyšetřena také specialistou ORL (tinnitus), popřípadě také neurologem (páteř, závratě, tinnitus s tím také může souviset). Tyto problémy mohou souviset s psychikou, ale tato vyšetření by měla být provedena. Psychiatrem bych se nechal podrobně informovat o možnostech farmakoterapeutické léčby. Antidepresiva dělíme podle mechanismu účinku na několik skupin a celkově jsou jich desítky, krom toho u psychosomatických potíží jsou na zvážení i jiné léky. Dále je na zvážení psychoterapie vč. relaxačních technik, eventuálně fyzioterapie včetně aktivního cvičení (páteř). Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Chvályhodné je Vaše zvládání situace – řekla jste si o podporu (pomoc) u psychologa a psychiatra, ne každý člověk najde tuto odvahu někomu se svěřit. A dokonce máte za sebou léčebný pobyt na psychosomatickém oddělení, zkušenost s medikací, naučila jste se zvládat Vaše stavy paniky a úzkosti. Můžete být na sebe hrdá, dokázala jste toho už opravdu hodně na své cestě k zotavení. Co se napětí v krční páteři a v oblasti ramen týče, možná by pomohla nějaká rehabilitace či určité cviky, které by tímto způsobem mohly uvolnit napětí. Ohledně pískání a zalehnutí v uších nevím, zda jste již vyzkoušela vyšetření na ORL. Z Vašeho dotazu také vnímám pocit strachu a obavy, které mohou vést k úzkosti apod. Na Vašem místě bych se asi obrátila na odborníky v různých oblastech zdraví, ať už tělesné nebo duševní zdraví. Třeba na lékaře, který Vám předepsal léky, s ním bych si pohovořila o pocitech, které Vás tíží. Můžete zkusit, poradit se s praktickým lékařem, ohledně tělesných obtížích (záda, krk, uši atd.), jak by se to dalo řešit, aby Vás tyto obtíže neomezovaly v běžném, rodinném životě. Doufám, že alespoň trochu jsem Vám mohla pomoci. Přeji hodně zdaru, štěstí v řešení obtížích a hlavně hodně zdraví.


Zpět na seznam