Zdravotní potíže psychika

Dobrý den, vice než rok se potykam se zdrav. problémy(zažívání,občasná bolest bricha),které se objevily po porodu. Vyšetření neukázala zadnx problem. Posledních pul roku se mi stává,ze mi je na omdleni,na zvracení,mám pocit slabosti,nevolnosti,jakoby knedlík v krku,silny pocit nervozity,bušení srdce. Někdy mám jeden z těchto projevu,někdy vice. Nedokazi vysledovat navaznost na nejakou konkretni situaci.Někdy odezní během chvíle,jindy trvají několik hodin,nekdy se mi to prihodi kdyz jsem napr. venku na prochazce,jindy doma v klidu. Může se jednat o projevy úzkosti? Případně mohou me problémy od začátku byt vyvolané psychikou a postupně se přidává vice priznaku?Dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úzkost je často doprovázena tělesnými příznaky, říká se jim odborně somatické koreláty. Patří mezi ně bušení srdce, nervozita, někdy pocit dechové tísně. V některých případech se stává, že samotná úzkost není hlaním příznakem, nebo dokonce není přítomna vůbec a dominují tělesné příznaky. Napovědět může vyšetření psychiatrem či klinickým psychologem.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Nejsem lékař, takže si netroufám posoudit, zda-li jsou Vaše somatické obtíže spuštěné úzkostí. Ale věřím, že Vás tyto příznaky musí velice obtěžovat a znesnadňovat fungování. Určitě tělo a psychika jsou velmi propojené. Jedno může souviset s druhým. Sama za sebe bych se zamyslela, zda-li na mě nepůsobí nějaký výrazný stres, zátěž. Např. péče o dítě. Zda-li nemám nějakou neukončenou činnost, problém. Pomoc odborníků už jste vyhledala. Já bych přesto ještě konzultovala s praktickým lékařem. Snad by mi doporučil vyšetření u psychiatra. Hezký den.


Zpět na seznam