Žití v nepořádku, nespolehlivost, lež ?

Dobrý den, prosím o poradu. Máme příbuzného, který se asi před deseti lety odvrátil od rodiny - nepřijímal vánoční dárky, stranil se, když někoho potkal, mluvil jen obecně,na nikoho z rodiny se neptal...Během této doby vystřídal mnoho zaměstnání, ztratil mnoho přátel, zadlužil se a "zanesl" odpadky 2 pronajaté byty a vlastní chalupu, kterou ovšem několik let nenavštívil. Přestal dbát na osobní hygienu a péči o zuby. Nyní požádal o pomoc, ale nevíme, zda mluví pravdu o dluzích a nesplněných závazcích. Na dotaz, proč po sobě neuklízel, odpoví, že to v minulých letech "neřešil." Při rozhovoru mluví "normálně", je chytrý, má přehled a velké znalosti v některých oborech. Má cukrovku a nyní se hůře pohybuje. Je mu 65 let.Jak mu můžeme pomoci? Děkuji moc za radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, o jakou formu pomoci Vás Váš příbuzný požádal, nicméně pokud mu pomoci chcete, je třeba s ním vejít do kontaktu, ve kterém si pak uděláte přesnější odhad sami. Hromadění odpadků a zaqnedbávání péče o sebe mohou být spojeny s psychickou poruchou. Jak v tomto postupovat radí naše peer poradkyně.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátili se svým dotazem na naši poradnu. Jak popisujete chování svého příbuzného, připomíná mi to mé období, kdy jsem upadla do depresí. Já ale měla to štěstí v tom, že jsem v té době měla vedle sebe manžela a děti. Umím si představit, že bych také velmi snadno zabředla do dluhů a přišla o své přátele. I péče o osobní hygienu a o zuby pro mě byla velmi vyčerpávající. Vidím velké plus v tom, že váš příbuzný o pomoc požádal sám a je ochotný posunout se dál. Ve vašem případě bych se obrátila na odborníky. Základní informace vám může sdělit ošetřující obvodní lékař, popř. se můžete obrátit přímo na psychiatra. S otázkou dluhů vám mohou poradit sociální pracovníci nebo právní poradna. Ve větších městech se dají tyto služby vyhledat bezplatně a získáte zde veškeré potřebné informace, kam svého příbuzného nasměrovat. Oceňuji vaši snahu pomoci mu, přestože je jistě těžké jeho jednání pochopit.


Zpět na seznam