Život s negativními příznaky schizofrenie

Dobrý den, před čtvrt rokem jsem prožila dvojnásobnou epizodu mánie s bludy a léčím se léky, kt. beru dva měsíce (Valproat, Abilify). Doufala jsem, že léky zaberou a vše bude jako dřív, ale místo toho v současné chvíli prožívám přesně to, co je popisováno jako negativní příznaky schizofrenie. Ztratila jsem o vše zájem, nejsem schopná o sebe pečovat, nebo např. dát dohromady jednoduché jídlo, potíže mi činí banální věci, které dříve nebyly žádný problém, nejsem schopna se starat o děti a domácnost. Necítím žádné emoce, zažívám velký úbytek verbálních a sociálních dovedností, jakoby v té hlavě nebylo vůbec nic. Prosím jaká je prognóza a čím se léčí a zda se někdy dostaví zlepšení? Jsem bezradná.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho dotazu vyplývá, že jste měla manii, není jasné, zda to byla první epizoda, či zda se léčíte již delší dobu. Zda jde o schizofrenii, nebo schizoafektivní či bipolární poruchu. Negativní příznaky jsou typické především pro schizofrenii. Krom toho po prodělané psychóze často nastává období jakoby opačného pólu, které má blíže spíše k depresi, která může mít také podobné příznaky, které u sebe popisujete. Rozdíl je v tom, že léčba negativních příznaků je dlouhodobá, zatímco postpsychotická deprese či deprese po manii většinou odezní po několika měsících. Někdy se v obou případech používají antiderpresiva. Lépe by Vás asi o tomto informoval Váš psychiatr, který lépe ví, o co ve Vašem případě jde.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ačkoli mám jinou poruchu, pokusím se vám odpovědět co nejlépe podle zkušeností kolegů s diagnózou schizofrenie: najít lék, který právě konkrétnímu člověku pomůže optimálně potlačit negativní příznaky nemoci, ale zároveň bude mít co nejméně negativních účinků léku, chce obvykle nějaký čas. Všichni měli tu zkušenost, že někdy i dobrý lék zrovna jim nefungoval tak dobře, jako jiný, ale také že to chtělo experimentovat s dávkou léku. Pokud vím, všem se nakonec podařilo najít ideální kombinaci a dávku tak, aby mohli vést uspokojivý život a nemoc je omezovala co nejméně. K tomu je dobré mít lékaře, se kterým můžete vést opravdu partnerský rozhovor, tj. takového, který bere vážně vaše informace o tom, jak se s lékem cítíte, a který bude mít trpělivost a touhu spolu s vámi hledat nastavení, které bude zrovna vám fungovat co možná nejlépe. Prvním krokem je tedy lékaře dobře informovat. Podle mých kolegů se schizofrenií, věřím, že zlepšení se dostaví, vidím, že všichni jsou schopni se starat o sebe i o domácnost a mnozí i pracovat. Je ale také pravda, že někteří museli lékaře i změnit, aby se jim to podařilo. Je to lepší, než dopustit situaci, kdy s lékařem nemůžete hovořit opravdu otevřeně a pravdivě. Moc vám přeji, abyste takového lékaře měla a časem jste optimální nastavení spolu našli. Velkou pomocí by vám také mohl být tzv. peer-konzultant, člověk, který sám stejnou nemoc má, pracuje s klienty, dělí se s nimi o všechny své zkušenosti a sama vidíte, že i s nemocí žije dobře. Dnes už jsou peer-konzultanti často zaměstnáni v centrech duševního zdraví, zkuste jej najít ve vaší lokalitě. Hodně štěstí.


Zpět na seznam