Zmatenost jako následek menikace

Dobrý den, dnes večer jsem v krátkém sledu vykázal znaky dosti zmateného chování. Poprvé to bylo, když jsem si chtěl podruhé vyčistit zuby - ihned mi to došlo a nechal jsem toho a podruhé, když jsem zatáhl žaluzie po vykouknutí z okna - opět, došlo mi to a "napravil" jsem to. Nevím, čím to může být, ale začátkem týdne jsem byl 2x vyšetřen na neurologii stran motání hlavy a potíží s psychikou. (strach mluvit, konkrétně, že se budu přeříkávat - považoval jsem výskyt přeřeků za příznak nemoci). Výsledkem vyšetření bylo, že mám vadnou krční páteř, načež jsem dostal léky na úzkost a motání hlavy. Tyto léky beru druhým dnem a stalo se mi to, co se mi stalo. V příbalovém letáku se píše, že možný vedlejší účinek je zmatenost, ale chtěl jsem se zeptat, zda-li to může signalizovat i něco jiného. Celkově se teď tak týden cítím nesoustředěný, roztěkaný, teď ty dva dny užívání docela i otupělý, což bude asi tedy těmi léky. Účinná látka by měla být Tofisopanum. Děkuji za Vaši radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
¨Dobrý den, tofisopam není lék, po kterém by při běžném dávkování byla zmatenost častým jevem, To, co popisujete navíc nepůsobí jako zmatenost, ale spíš jako nesoustředěnost a roztržitost. Ty se mohou vyskytovat např. tehdy, je-li pacient zaměstnán svou úzkostí natolik, že mu nezbývá kapacita na soustředění se na běžné věci. Někdy uvědomění si tohoto stavu vede k prohloubení úzkosti a dochází k bludnému kruhu. Tofisopam není lék, který by řešil úzkost dlouhodobě, v takovém případě se osvědčuje systematická psychoterapie, v případě silnějších úzkostí pak v kombinaci s antidepresivy.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, já mám mnohaletou zkušenost s úzkostí a to, co popisujete (lehká zmatenost, nejistota, jestli něco nedělám už podruhé nebo zjištění, že dělám, lehká závrať) u mě k úzkosti často patří. Od úzkosti mi také často ztuhne krční páteř a svaly kolem ní - a to všechny příznaky ještě umocňuje. Opakování rutinních činností nebo nejistota, jestli jsem je už dělala, jsou ale častým znakem přetíženosti a přehlcení mysli (děsila jsem se Alzheimera, ale mívají to daleko mladší přátelé při velkém psychickém vypětí docela často). Pokud bych vám měla pomoci radou podle své zkušenosti, zkuste se zamyslet, jestli toho na vás poslední dobou není někde příliš, zmírnit tempo, případně se uvolnit dostatkem relaxace nebo sportem, hovorem s někým, ke komu máte důvěru, apod. Pokud by se jednalo o úzkost jako diagnózu a ne jen o dočasné přetažení, i tady existuje pomoc. Ale snad je nyní předčasné ji hledat. To můžete nejlépe posoudit spíš vy. Pokud byste cítil, že ji potřebujete, chci vás k jejímu vyhledání také povzbudit. Mně se podařilo se i velmi úporných úzkostí zbavit a žít docela spokojeně. Držím vám palce, ať se vám uleví.


Zpět na seznam