změna léku

Dobrý den,příbuzná se 27 let léčí se schizofrenií,mentální retardace IQ 44-45.Poprvé jí byla měněna léčba cca před 10 lety,kdy tato změna neprobíhala snadno,byla hospitalizována a původní lék,který jí byl změněn na jiný,jí stejně v léčebně vrátili lékaři zpět s jiným názvem,ale stejný obsah léčiva Risperodon.Po druhém pokusu se také muselo vrátit zpět k této látce.Nyní od prosince,její ošetřující lékař zase mění léčbu,tedy konkretně zase tento lék s risperidonem.Po třech měsících,kdy jí byl teno lék Rorendo Oro(který obsahuje risperidon)postupně vysazen a nahrazen lékem Rxulti,jsme zase na pokraji hospitalizace,které se snažíme zabránit,protože je na nás hodně fixovaná.V domácí prostředí se určitě cítí lépe.Při první hospitalizaci,se lékaři divili, proč ošetřující lékař léky mění,když jsou účinné.Lékař uvádí, že jde o léky novější generece, které jsou k pacientovi šetrnější. Už tomu opravdu nerozumím, když je lék účinný a je i ještě možnost jeho navýšení, proč by se měl úplně měnit.Z mého pohledu byla původní léčba určena správně lékem s obsahem risperidonu, tudíž ji nebylo třeba měnit,nebo nechápu důvody,proto se na Vás obracím s dotazem,jak máme pokračovat dále,zda si můžeme dovolit navrhnout lékaři návrat zpět k původnímu léku Rorendo Oro,třeba i ve vyšší dávce. Mám názor, že tento jí vyhovoval několik let v dávce 3 mg denně.Potřebujeme to co nejdříve vyřešit, protože vidíme, že má v hlavě chaos a chceme jí pomoci. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na to Vám musí odpovědět lékař, který změnu provedl. Jenom fakt, že jde o nový, šetrnější lék, by neměl být tím hlavním. Risperidon je účinný a mnoha pacienty dobře snášený lék. Pokud je na něm pacient kompenzován a nemá výrazné vedlejší a nežádoucí účinky, nevidím důvod jej zaměňovat za jiný.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Neprošli jste si snadnou cestou. Sama jsem si zažila, že mi můj nový lékař zcela začal překopávat léky a nakonec to skončilo, že jsem se vrátila ke své původní medikaci. Lékaři se někdy v dobré víře snaží upravit medikaci, ale ne vždy se to povede. Sama bych s lékařem mluvila, nenechala bych se odbít. Určitě máte právo k tomu říct své, navíc svoji příbuznou znáte asi nejlépe. Lékař by Vás měl poslouchat a ve vztahu by měla být vzájemná důvěra. Přeji mnoho sil. Snad se podaří medikaci vyřešit a vaší příbuzné se co nejdříve uleví.


Zpět na seznam