Změna léků

Dobrý den, sestra užívá téměř 12 let lék Derin, psychiatr jí ho chce nyní změnit za lék Abilify. Sestra má velké obavy z této záměny, na Derinu už je za tak dlouhou dobu již závislá, i když se to neuvádí, i na antipsychoticích vzniká po delší době návyk.Je opravdu Abilifi k organismu šetrnější? Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
No, ono je to spíš tak, že Abilify funguje na jiném principu. Psychiatr by měl Vaší sestře vysvětlit, proč jí chce lék vyměnit. Quetiapin (Derin) je osvědčené antipsychotikum, zpravidla se ubírá či zaměňuje v případě, že pacienta příliš tlumí, čímž brání jeho aktivizaci. Přání pacienta a vyjevení jeho obav považuji za velmi důležité a je třeba o tom v ordinaci otevřeně hovořit.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Výměna medikace není často jednoduchá. Zvlášť pokud se jedná o dlouhodobé užívání. Souhlasím s Vámi, že někdy vzniká jakási závislost. Znám to u sebe, kdy i jedno vynechání večerních léků, vede k nepříjemným fyzickým stavům. Někdy se ale výměně nevyhneme. A je třeba zkusit i jiné léky. Pokud se ale postupuje pomalu a šetrně. Za účasti a kontroly lékaře. Nebo i za hospitalizace. Dá se to zvládnout. Sama jsem to zažila. Vyjádřit se ale přímo k Abilify nemohu, protože ho z přímé zkušenosti neznám. Ale věřím, že Váš lékař by o něm neuvažoval, kdyby pochyboval o jeho účincích a vhodnosti pro Vaši sestru. Přeji Vám hezký den.


Zpět na seznam