změny nálad

Dobrý den ,ve zkratce-léčím se s depresí ,už 20 let ,mám invalidní důchod ,ale do práce chodím .Můj zdravotní stav s ev průběhu let měnil ,dvakrát jsem se pokusila o sebevraždu .Několikrát jsem byla hospitalizovaná .Na deprese jsem zvyklá ..spíše jsme se s nima naučila žít .Před třemi lety jsem měla traumatický zážitek .Deprese se mi změnily ,měla jsem pocit ,že se mi mění osobnost ,chovala jsem se jinak ,najednou jsem měla v sobě agresivitu ,pořád jsem měla pocit ,že se na mě někdo zlobí .souhlasila jsem s hospitalizací ,chtěla jsem aby mi pomohli.Bohužel,naopak se mi zhoršil zdravotní stava a dostala jsem zase spousty léků .které mi pak zase vysazovali.Dobře mi není v posledním měsíci se můj stav hodně zhoršil ,bála jsem se chodit do práce že udělám chybu pořád jsem brečela ,pak mi začala dovolená a já si nemohla zvyknout a jiný režim ,po příjezdu z dovolené je to nesnesitelné ,po návratu jsem byla pod takovým tlakem že jsem pomýšlela na sebevraždu ,měla jsem pocit že prasknu ,takové ve mě vznilo napětí ,zkuila jsem si ublížit aspoň trochu nůžkama -bezpečně -ale nepomohlo to ,nemůžu spát ,mám buď ,tak silný nápor energie že nepotřebuju spát ,dělám tisíc věcí najednou ,jsem plná energie ,roztěkaná ,hyperaktivní,ale pak sklouznu do šílené únavy a pláče a nic mě nebaví a bojím se že udělám chybu....nechci už další léky...poraďte mi prosím ,užívám lamictal ,rivotril ,trittico
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, napadají mne dvě věci. Další léky nemusí znamenat více léků, ale třeba jen jejich záměna za jiné, které by Vám mohly lépe pomoci. Nicméně s léky máte letitou zkušenost a možná není třeba v této oblasti radit. Dále bych se připojil k názoru, který napsala naše peer poradkyně. Zmiňujete se o traumatickém zážitku, po kterém se Vaše potíže změnily. Terapeut by Vám tady mohl pomoci se v tomto lépe vyznat, čímž byste potíže dostala pod lepší kontrolu. Hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš zájem o odpověď peer poradce. Podle toho, co píšete, máte letité zkušenosti s psychiatrickou péčí, s užíváním léků, s tím, že je někdy lépe a někdy hůře. Zmiňujete pocity agresivity a výrazné výkyvy nálad. Ze zkušenosti své vlastní, ale i ze sdílení života s depresí s lidmi v mém okolí jsem se naučila pohlížet na depresi jako na volání duše o pomoc v situaci, kdy člověk dlouhodobě žije v neuspokojivých podmínkách, které nemá sílu nebo odvahu změnit. Vaše vnitřní zlost a okamžiky přívalu sil však hovoří o tom, že v sobě máte energii, s níž můžete této situaci čelit a postupně se ze svých obtíží zotavit. Z mozaiky Vašeho života znám pouze malý střípek, ale zdá se mi, že potřebujete hodně mluvit o tom, co prožíváte. Mít bezpečný prostor pro vyjádření všech emocí, obav, zklamání, hněvu i beznaděje. Prostor, kde by bylo možné doslova vykřičet vše, co se po dlouhé roky hromadilo ve Vašem nitru. Zde pouze léky nepomůžou, znám to z vlastní zkušenosti. Přeji Vám, abyste nalezla opravdu dobrého terapeuta, který by se stal Vaším průvodcem a pomohl Vám vypořádat se se všemi traumaty z minulosti a zároveň by Vám pomohl najít nadějeplný pohled do budoucnosti. Dokud žijeme, nikdy není pozdě. Ze srdce Vám přeji brzkou úlevu od Vašeho trápení.


Zpět na seznam