ZOLOFT - závratě

Dobrý den, mám od roku 2012 diagnostikovanou generalizovanou úzkostnou poruchu - začala u mě závratí, točením hlavy, nervozitou. Beru na ní Zoloft, ještě v létě jsem byla na 100 mg, ale cca před měsícem jsem si postupně dávku zvýšila až na maximum, což je 200 mg. Zvýšila jsem dávku kvůli problémům s motáním hlavy, ale bohužel se mi nezdá být rozdíl v účincích 100 nebo 200 mg. Bojím se měnit antidepresiva aby se mi nevrátily stavy ze začátku onemocnění, než si hlava zvykne. Co mám dělat? Jak se závratí zbavit? Jinak všechna vyšetření mám v pořádku. Děkuji Majka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Majko, nepíšete, zda jste si Zoloft navýšila sama, nebo zda to bylo na doporučení psychiatra. Na úzkosti je účinný, většinou i v nižších dávkách. Při léčbě GAD lze použít i jiné účinné léky z odlišné skupiny, mohou být i v kombinaci, dále se zde velmi uplatňuje také psychoterapie, která právě u této poruchy může být základní léčebnou metodou.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Léčím se s úzkostně depresivní poruchou a také u mne se úzkosti před nasazením antidepresiv projevovaly silným točením hlavy. Je to už poměrně dost let, ale dodnes si vybavuji, jak tyto stavy mohou být nepříjemné. Shodou okolností jsem jako první lék dostala rovněž Zoloft a musím říct, že mi opravdu pomohl. V průběhu několika týdnů moje potíže odezněly a já byla znovu schopná normálně fungovat. Jakkoli mi užívání antidepresiv opravdu hodně pomohlo, musím zdůraznit, že by se mi nevedlo tak dobře jako teď, pokud bych léky nedoplnila pravidelnou psychoterapií. Úzkostné obtíže mívají své kořeny v hluboko zasutých straších a obavách, které lze s podporou terapeuta pojmenovat a lépe se s nimi vyrovnat. Díky tomu se v člověku postupně snižuje úzkostné napětí, cítí se lépe a naopak se může zabránit další nutnosti navyšovat léky. Na možnosti psychoterapeutické podpory se můžete zeptat i svého ambulantního psychiatra, který vás léčí. Přeji vám jen vše dobré a ať je vám brzy lépe.


Zpět na seznam