Zoloft

Dobry den, od porodu druhe dcery, kdy jsem zazivala zvlastni stavy, ktere mi zacaly uzkosti a presly do depresi, mi psychiatricka, kterou jsem byla nucena vyhledat ohledne zhorsujicimu stavu, predepsala Zoloft 50 mg a Rivotril 0,5. Je to jiz 15 let, co tyto leky beru, 1 zoloft na noc a 1/4 rivotrilu take na noc. Behem te doby jsem se je pokusila asi dvakrat vysadit, vzdy neuspesne a musela jsem se k lecbe opet vratit. Ma psychiatricka rika, ze je to v mem pripade vlivem hormonu. Presto mi to nedalo a opet jsem, jiz potreti, snazila leky postupne vysazovat. Do mesice se vse vratilo, cerne myslenky, nezajem, uzkosti, strach, apod. Leky jsem opet zacala uzivat 1 zoloft 50 mg vecer, 1/2 rivotrilu rano a 1/4 vecer. Je to jiz 10 dni. Cerne myslenky i pocity bezsmysluplnosti zivota ustoupily, ale stale se mi nevraci chut do zivota. Od pocatku uzivani leku, se tomu branim, nikdy jsem se s tim nesmirila a trapi me myslenka, ze me zmeni. A dale bych se chtela zeptat. Nyni pri teto treti epizode mi prislo na mysl, ze ztracim vzpominky a ze si hure pamatuji. Muze to byt, zvlast ta pamet, ovlivneno mym soucasnym stavem deprese a uzkosti a tento muj pocit tomu moc nepridava. Mohou tato antidepresiva pri takto dlouhodobem uzivani - 15 let (je mi 45 let) mit vliv na vzpominky, mohou mi zmizet? Nebo je to dusledek momentalniho stavu. Kdyz jsem byla v remisi, i kdyz na lecich, tak jsem nad tim nepremyslela, takze ted nevim a po pravde me to desi. Dekuji mnohokrat za odpoved. Monika
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Moniko, u úzkostně depresivních stavů si pacienti na poruchy paměti občas stěžují. Často se pak ukáže, že ve skutečnosti jde o problém schopnosti se koncentrovat na běžné životní události, který je dán právě úzkostí a depresí a s jejich ústupem ustupuje také. Netroufám si takhle tvrdit, že je to právě Váš případ, ale bývá to nejpravděpodobnější vysvětlení. Pacienti to prožívají s dále narůstající úzkostí, čímž vzniká bludný kruh. Z léků, které užíváte, patří mezi antidepresiva pouze Zoloft, který na paměť nemá negativní vliv. Rivotril je lék, který mimo jiné pohotově tlumí úzkost (anxiolytikum). Tyto léky ve vyšších dávkách mohou paměť negativně ovlivňovat, ale nepřičítal bych to třem čtvrtinám půlmiligramové tablety denně, to je malá dávka. Anxiolytika také mohou vyvolat návyk, což se většinou týká případů, kdy se dávka navyšuje z důvodu, že ta dosavadní přestává stačit. Každopádně si o této problematice s lékařkou pohovořte. K Vašemu následujícímu dotazu: ano, antidepresiva mohou "oplošťovat" emotivitu a řada pacientů to popisuje podobně jako Vy. Někteří to tak nepociťují, nebo jim to nevadí, jsou i tací, kterým to vyhovuje. Řešením může být změna antidepresiva na takové, které to nedělá (nemusí být ovšem u daného pacienta stejně účinné). U úzkostně depresivních potíží se pak také nabízí systematická psychoterapie, což je běh na dlouhou trať, ale zdaří-li se, může vést k pozitivní změně. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, stejně jako Vy mám letité zkušenosti s úzkostnými a depresivními stavy, i když v mém případě nevznikly následkem hormonálních změn po porodu, ale provázejí mne od dětství. Na depresi jsem také po dlouhý čas užívala Zoloft a byla s jeho účinky na depresivní i úzkostné stavy celkem spokojená. Dávka 50mg je poměrně nízká, udržovací. Brávala jsem i 100mg a vím, že je možné užívat o více. Také jsem se hodně bála, že mne užívání léků na psychiku změní. Moje obavy se nepovrdily, snad jen že mám trochu "ořezané", zeslabené emoční prožívání. Léky jsem se snažila vysadit několikrát, ale vždy se po čase vrátily úzkosti a já se k jejich užívání raději vrátila. Nevím, jestli někdy dokážu žít bez nich, ale chtěla bych to dál zkoušet. I když ve srovnání s tím, jak mé potíže dříve snižovaly kvalitu mého života si říkám, že dobře nastavené léky nejsou až takové zlo. Důležité je pro mne, že kromě polykání léků docházím také na psychoterapii, kde mám možnost o svých potížích mluvit a lépe jim porozumět. Co se týče paměti - mám zkušenost, že v době deprese se často paměť i soustředění dočasně může zhoršit. Spolu s psychickou úlevou se mi však opět lepší i paměť. Věřím, že dobře nastavená léčba Vám brzy přinese úlevu. Přeji Vám hodně sil a radosti.


Zpět na seznam