Zoufalá situace

Dobrý den, Jsem žena, 29 let, do doby před dvěma lety normální, studium SŠ, zaměstnání, poslední tři roky na jedné prac. Pozici, zaměstnavatel spokojen, plné osobní ohodnocení. Několik let partner, spokojená, šťastná. Náhle traum. událost, v práci se mě pokusili zbavit, na hodinu změna pozice, z odborné kanc. na třísměnnou dělnickou, vyhrožování, vydírání. Následně čtyři týdny zhroucení, neustále pláč, apatie, beznaděj. Partner mě donutil jít k psychiatrovi, okamžitě léky, prac. neschopnost. Diagnóza schizoafektivní porucha. Léky, časté změny, bez efektu, dobrovolná hospitalizace, změna na emočně nestabilní poruchu, hrůza, trauma, bez efektu. Změna psychiatra, po roce a půl neschopnosti konec nemocenských dávek, přítel mě opustil, jsem bez financí. Žádost o ID zamítnuta. Současně apatie, pláč, smutek, beznaděj, noční můry, panika ze samoty , nezvládnu kontakt s cizími lidmi. Léky sertralin buronil buspiron olanzapin quentiapin amisulprid derin chlorprothixen lamotrigin elicea Depakine lithium sulpirol cipralex pregabalin frontin elontril Tritico, vše bez pozitivního efektu. Strach z budoucnosti, touha po sebevraždě. Nesouhlasím s diagnózou a nevím, co v této situaci dělat, hrozí bezdomovectví, exekuce, na žádné soc. dávky není nárok. Poradíte prosím?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, co se týká diagnózy, tak schizoafektivní porucha a emočně nestabilní porucha jsou diagnózy odlišné, nicméně ve svých projevech (příznacích) se mohou podobat. U Vás se také nabízí vliv traumatizujících událostí, které Vás potkaly (ztráta práce, rozchod) a sociální situace, ve které se nacházíte. To Vás těžce stresuje dál, Vy neviddíte řešení, čímž se uzavírá bludný kruh. Vytoupit z něj není lehké, ale jistě je to možné. Nevím, z jakého regionu pocházíte, ale podíval bych se, zda tam nepůsobí některá ze služeb, které pomáhají lidem, kteří se díky své duševní poruše dostali do bezvýchodné situace. Bývají to centra duševního zdraví (CDZ), pak různé terénní služby, krizové služby, v Čechách toto často poskytuje např. Fokus, ale jsou i jiné. Dalším krokem by pak mohla být psychoterapie.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Necítíte se lépe, přestože jste dobrovolně podstoupila léčbu i hospitalizaci a hledáte pomoc z bezvýchodné situace. Když jsem byla těžších depresivních stavech, nebyla jsem schopna starat se o sebe ani o úřední záležitosti a např. k lékaři mě vozila kamarádka nebo maminka. Napadá mě, jestli je ve Vašem blízkém okolí někdo, kdo by Vám pomohl zkontaktovat nějaké odborníky? Máte v někom podporu? Pokud ne, napadá mě, že by mohl pomoci psycholog. Z mého pohledu je to nedílná součást léčby a velká podpora. V případě intenzivních myšlenek na smrt se můžete obrátit na Krizová centra, která nabízí okamžitou pomoc. Přikládám zde odkazy, kde najdete všechny důležité kontakty: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam