Zrychlené vnímání času

Dobrý den, poslední dobou mívám čas od času takový problém. Vypozorovala jsem, že se to převážně děje jen u takových těch bezmyšlenkových manuálních činností (vaření, úklid). Mívám stavy, kdy mám pocit, že vnímám čas zrychleně, nebo spíš že čas je na moje vnímání moc pomalý. Těžko se to popisuje. Točí se mi to v hlavě a moje fyzické reakce jsou moc pomalé a abych se z toho, co mám v hlavě, nezbláznila, snažím se všechno dělat ještě pomaleji. Tyto stavy se objevují náhodně a netrvají nikdy déle než 10 minut. Je to normální? Můžu s tím něco dělat? Předem moc děkuji za odpověď, L.H.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, čas ve veličina, kterou my lidé vnímáme subjektivně, jak ostatně vypovídá i odpověď naší peer konzultantky. Někdy můžeme mít pocit příliš pomalého plynutí času, pak jsou situace, kdy utíká rychle. To záleží na okolnostech, tedy na tom, co se v danou chvíli děje a dále na našem emočním vyladění, tedy na tom, co se v onu chvíli děje v nás. To se ale odehrává většinou nevědomě, automaticky. Není běžné, aby s tím měl člověk vědomé těžkosti v dané chvíli, aby tomu musel přizpůsobovat své chování a vnitřní procesy a aby ho to zúskostňovalo. Někdy se hovoří o tzv. psychosenzorických poruchách, které jsou ale poněkud nespecifické, což v praxi znamená, že mohou doprovázet mnoho různých duševních stavů či poruch. Pokud Vám Vaše prožitky dělají těžkou hlavu, je třeba, abyste, třeba s pomocí odborníka, zjistila, co za nimi může být, protože myslím, že univerzální návod či rada, jak ovlivnit své prožívání času, není. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vámi popsané stavy znám sama jen v jakési mikro podobě a mívám je např. kdy jsem hodně přetažená, nebo to přeženu s kávou (kofein). Ptala jsem se a další kolegyně je zase mívá po větší sportovní zátěži a samy přejdou. Asi to nic není, ale raději dejte hlavně na odpověď našeho psychiatra výše.


Zpět na seznam