Zvláštní psychický problém 1

(text rozdělen na dvě části, nešlo to odeslat, děkuji za pochopení) :) Dobrý den, již dlouhou dobu mám bohužel takový asi divný psych. problém… Když se to pokusím říct jednoduše, mám v podstatě problém fungovat, neboť mě to omezuje a hrozně mi to vadí. Můžu to říct tak, že jde v zásadě o to, že se musím snažit dělat všechno dokonale dobře – pohyby, komunikace, myšlení, koukání a obecně. Třeba nemůžu mluvit jakože přirozeně, ale musím u toho přemýšlet, hodně se soustředit (např. jaká slova přesně použít, správné uspořádání, struktura, abych se neopakoval atp.), což mě strašně omezuje, vyčerpává a kolikrát se cítím špatně a zní to velmi pomalu (bojím se kvůli tomu mluvit, občas si to i v hlavě předpřipravuji). Následně někdy o tom musím zpětně přemýšlet, zda jsem to udělal jakoby správně, jestli to třeba nemohlo být jinak atd. Avšak nejhorší ze všeho nejvíc převážně je, že mi moc, moc vadí obecné obyčejné myšlenky…! Nejradši bych snad neměl žádné, nebo jen ty správné. Téměř neustále, při obecných činnostech (minulost, přítomnost, budoucnost) se musím zaměřovat na myšlenky typu: “Jak to bylo předtím?”, “Kdyby…”, “Jaký to mohlo být?”, “Jaký myšlenky mít?”, “Na co mám myslet?” “Neuniklo mi něco?” “Jak mám myslet?” apod. Souvisí to se vším možném. Je to velké psych. napětí.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, poradna má omezený počet znaků z toho důvodu, že vzhledem k její kapacitě je třeba, aby dotazy byly formulovány pokud možno stručně. Nicméně to, co a jak ve sledu svých dotazů píšete dle mého i dost podstatně charakterizuje typ Vašich potíží. Působí to tak, že Vaše snaha do detailu popsat podrobně vše a tím se zbavit napětí, má skutečně nutkavý charakter, takže bych řekl, že Vaše úvahy, co by to mohlo být, které píšete v závěru (tedy 3. části) svého příspěvku jsou trefné. U potíží tohoto typu se zpravidla nejefektněji uplatňuje kombinace péče psychiatrické a psychologické. Můžete tedy oslovit psychiatra, který Vám dost možná nabídne léčbu farmaky, ale stejně tak klinického psychologa, který s Vámi Vaši problematiku probere asi detailněji. Nicméně každý z těchto odborníků by měl poznat, kdy je třeba spolupráce druhého kolegy. Držím palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Popisujete, že máte problém fungovat a cítíte se vyčerpaně z neustálých myšlenek, aby vše bylo dokonalé. V komunikaci se hodně trápíte, musíte se soustředit. Zažívala jsem podobné stavy na vysoké škole, kdy jsem přišla do nového kolektivu. Byla jsem ze všeho velmi ve stresu a právě v komunikaci se to projevilo. Stejně jako Vy, jsem se bála, abych vše řekla správně. Bylo to velmi vysilující. U mě to souviselo i s malým sebevědomím. Snažila jsem se pracovat se zmíněným stresem a komunikaci trénovat, právě proto, aby byla přirozená. Zmiňujete i zahlcení myšlenkami. I to se mi stává. Pomáhá mi, si je psát. Většinou se mi pak snadněji opouští. Cesta je i si promluvit s někým, komu důvěřuji, třeba psychoterapeutovi. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam