zyprexa

prosím o radu, dcera bere více jak rok Zyprexu z 20mg na dnes 5mg, problém je že přibrala 15kg. Je možné nahradit Zyprexu jiným podobným lékem? Je stabilizovaná a trápí ji tento velký nárůst váhy. Děkuji H.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, otázkou je, zda se pokoušet Zyprexu nahradit jiným lékem. Z Vašeho dotazu vyplývá, že se u Vaší dcery podařilo snížit udržovací dávku na minimum, což je z prognostického hlediska pozitivní a možná by se dalo uvažovat o tom, jak se přiblížit k původní váze i přes tuto medikaci. V případě záměny léků se jistě jiné varianty, antipsychotik máme k dispozici více a jsou mezi nimi taková, po kterých pacienti tolik nepřibírají. To je ale otázka, kterou je třeba řešit s psychiatrem Vaší dcery.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Jsem ráda, že jste se obrátila se svým dotazem na naši poradnu. Sama jsem si prošla stejným obdobím. Bylo těžké najít pro mě léky, které by optimálně účinkovaly, a proto jsem je užívala i přes velký nárůst váhy. Měla jsem celodenně nesnesitelný „vlčí“ hlad, a to i po vydatném jídle. Přibírání mě trápilo. Oblečení narostlo o dvě velikosti, pohyb mi dělal potíže a celkově jsem přibrala 19 kg. Lékařka naznala, že už je to moc, a nastalo zase období hledání. Během chvíle jsem shodila 8 kilo a i díky tomu jsem se cítila o něco lépe. Ostatní kila jdou dolů pomalu, ale na druhou stranu je mi rok za rokem lépe a mám více pohybu. Pokud je dcera přesvědčená, že přibírá díky Zyprexe, doporučovala bych probrat medikaci s ošetřujícím lékařem. Věřím, že společně najdete správné řešení!


Zpět na seznam