Extrémní Žárlivost

Mám extrémní žárlivost, mám to po tátovi. mám skoro rok krásný vztah, přítel je milý, pozorný, stará se o mne. když se pozdraví se svou kamarádkou ihned mi z toho není psychicky dobře. Moc zarlim. Zarlim na každou, která se na nej podívá i přes to, že mi do kola opakuje že jsem pro nej jediná a že se mu ostatní holky hnusí. Byli jsme v obchodě a potkali jsme holku, o kterou se dřív moc snažil ale ona ho odmítla a on ji chtěl.. jejich oční kontakty propojily a řekl ze jdeme pryč, když jsem se ohlídla dozadu tak ta holka pošla krok a pořádně se naklonila, aby se na nej ještě podívala. Vyšli jsme z obchodu a rozbrecela jsem se a byla jsem psychicky úplně na dně i přes to, ze mi přítel říkal, že jí neřeší. moc jsme se kvůli tomu pohádali, protože mi dokola opakoval ze chce jen mne, ale já jsem si jela svoje. Po téměř dvoudenní hádce která vedla skoro až k rozchodu jsme se dohodli, že se k ní nebudeme vracet a ze na vše zapomeneme, pod podmínkou, že už nikdy do toho obchodu nevstoupím a můj přítel také ne, souhlasil. Bojim se toho, ze kdykoliv do toho obchodu půjde tak na ni bude myslet a já tam nechci z důvodu, že si to nechci připomínat a už ji nikdy nechci vidět. Byla jsem v takovém stavu , ze jsem řekla, ze pokud ji ještě někdy uvidím tak jí domlátím.Takhle extrémně zarliva a ublizena jsem nikdy nebyla, dostala mne do kolen. nevím co se se mnou děje, zda to mám nějak léčit, zajít k odborníkovi? cítím, že tohle není v pořádku a vim, že jsem opravdu nemocná žárlivostí.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpovídal bych velmi podobně jako peer poradkyně. Vaše žárlivost dost možná souvisí s vašimi úzkostmi a nejistotou (o sobě, o partnerovi, o lidech vůbec). Bez bližší znalosti vašeho aktuálního života a historie to však nelze s jistotou posoudit. Psychoterapie by vám mohla pomoci se v příčinách a dalších okolnostech lépe vyznat, následně pak hledat způsoby, jak toto chování a prožívání měnit. Pokud se vám to v dostatečné míře nedaří bez odborné pomoci, je v pořádku jí vyhledat. Přeji ať se vám daří žít skojeněji.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím si, že jistá míra žárlivosti je běžná a ke vztahům, na kterých nám mimořádně záleží, asi patří. Z dotazu je ale zřejmé, že vaše prožívání žárlivosti je opravdu hodně silné a zásadně vám narušuje fungování ve vztahu. Sama mám také nějakou zkušenost s pocity žárlivosti, jako asi každý. V některých vztazích jsem žárlila víc, v jiných méně. Myslím, že u mě je žárlivost spojena s pocitem nejistoty, s obavami z možné ztráty partnera a s nízkým sebevědomím. Lidé, kteří například v dětství nezažili hluboce prožitý pocit, že jsou chtění a přijímaní takoví, jací jsou, o sobě v dospělosti často pochybují a mají větší tendenci se vázat na druhé lidi až nezdravým způsobem. Obava ze ztráty druhého je pak naprosto ochromující. Neznám váš životní příběh a ani vaše konkrétní důvody, které vás vedou k takovému prožívání a chování. Já sama mám dobrou zkušenost s psychoterapií a mohu vám ji jen doporučit. Pomáhá mi o těchto pocitech mluvit a přicházet si na to, proč to takto cítím a čeho se ve skutečnosti bojím. Postupně se pak člověk učí svým obavám lépe čelit a může se mu výrazně ulevit. Přeji vám nalezení vhodné pomoci a zmírnění vašich obtíží.


Zpět na seznam