agorafobie

Dobrý den, Již nějakou dobu mám problém s tím že se mi" točí" hlava.. lépe bych to popsala jako nestabilitu. již jsem podstoupila nějaká základní vyšetření a nikde mi nic nebylo nalezeno.az jsem k lékařům přestala chodit. Nedávno jsem na stránkách objevila dle mých příznaků agorafobii. Mé pocity nevolnosti se totiž dějí když jdu dlouhou chůzi, někdy i jen tak, ale prijde mi, že na to tolik myslím, že je mi hůř a hůř. Vždy čekám kdy to semnou sekne. Což se nikdy nestalo. ale abych pravdu řekla bojím se skoro kamkoli chodit,sportovat. Ikdyz bych chtěla, raději to odřeknu, protože vím co mě čeká. Ten neorijemny pocit.ale už ho doopravdy nechci. bojím se řídit, co kdyby náhodou se něco stalo. V práci většinou v pořádku ale cesty z práce - pěšky mi dělají problémy. Jenže sinzase říkám, že kdyby to bylo psychické onemocnění, tak bych si to uvědomovala. K lékaři uz nechci, myslím si že mě mají za hypochondra. Což má už vlastně celá rodina, takže už ani tvé se nesveruji. Prosím byla by nějaká rada jak mám dále pokračovat.? Děkuji mnohokrát.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, příznaky které popisujete, opravdu mohou být způsobeny některou z úzkostných poruch, zvláště pokud byla vyloučena tělesná příčina. Psychických příčin si člověk může, ale nemusí být vědom, nejčastěji je v průběhu léčby postupně objevuje (např. za jakých okolností bývá potíží více a za jakých naopak méně). V léčbě se používají psychiatrické léky a psychoterapie, obvykle bývá nejvhodnější kombinace obou přístupů. Vhodné by bylo vyhledat psychiatra, následně pak psychologa či psychoterapeuta - nepředpokládám, že by vás kdokoli z těchto specialistů považoval za "hypochondra". (Podrobnější informace můžete nalézt např. na našich stránkách v sekci "O duševních nemocech - Neurotické poruchy".) Přeji, ať se vám daří lépe
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jestli to dobře chápu, máte nějaké nepříjemné tělesné obtíže při pohybu venku a ráda byste se jich zbavila, protože už vám to komplikuje život. Předpokládám, že jste podstoupila ta vyšetření kvůli tomu točení hlavy, tedy nikoli u psychiatra. Pokud nic nebylo nalezeno po stránce fyzické, je možné, že to psychickou příčinu má. Takové obtíže existují. Jsou lidé, kteří se dokáží pohybovat v cizím prostředí pouze s doprovodem, točí se s nimi celý svět a chytají se zdí. Nejsem odborník na agarofobii, takže nevím, zda je to ono, ale může to být i něco velmi podobného. Nicméně pokud byste popsala své obtíže psychiatrovi, případně psychologovi, měl by vám umět poradit, doporučuji to zkusit. Ze zkušenosti peer pracovníka mohu také doporučit, ať v životě pozorujete, co Vám nevyhovuje, kdy Vám dobře není a naopak přemýšlet ale i o tom, co Vás uklidňuje a dělá Vám dobře. I to můžete při vyšetření potom sdělit. Jinak pro doplnění, psychické obtíže si člověk úplně uvědomovat nemusí, to platí zvláště u psychóz a je v tom právě zakopaný pes. Velmi vám držím palce, aby se nějak rozpletla ta situace, ve které se, jak věřím, těžko orientuje, když neznáte přesnou příčinu svých obtíží. Moc Vám přeji, abyste tomu přišla na kloub.


Zpět na seznam