agresivní chování přítele

Dobrý den, můj přítel mě už několikrát napadl jak slovně, tak i fyzicky.Jsme spolu 3 roky. Nejhorší stavy mívá v opilosti. Ale i za střízliva se velmi rychle "vytočí" jak se říká, strká domě, používá vulgarity. A spouštěčem je většinou jen něco, co řeknu a jemu se nelíbí nebo něco, co se nám nepovedlo v minulosti a on se k tomu stále vrací. A na dalším místě je jeho žárlivost.Neumí ovládat své emoce, mrzí ho to zpětně pokaždé,ale v tu chvíli nedokáže zareagovat jinak, bez vulgarit, bez násilí. A dějě se mu to nejen se mnou, ale i v okolí známých, rodiny. V nejhorších stavech i ničí věci venku.... Chtěl by to řešit s odborníkem, já jsem ochotná mu pomoci. Jen si nejsme jisti, že bude stačit psycholog (?). Poradíte, prosím, kam se obrátit? Děkuji moc.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zda bude stačit péče psychologická, respektive psychoterapeutická není v tuto chvíli jasné. Při řešení impulzivního agresivního chování je vždy na místě se zabývat okolnostmi, které jeho pravděpodobnost mění - v tomto případě například alkoholu a vyvodit z toho opatření které toto riziko sníží - což je abstinence. Zda to přítel dokáže jen s psychologickou pomocí se uvidí, může v této části problému využít i některé specializované služby (adiktologická ambulance, AT ambulance). Další část řešení je doménou především psychologa či psychoterapeuta - práce na porozumění pozadí takovéhoto jednání, hledání zdrojů a způsobů jak chování měnit. Často bývá efektivní i docházka do psychoterapeutické skupiny zaměřené přímo na zvládání agrese. V některých případech pak bývá užitečná i psychiatrická medikace, která dokáže impulzivitu zmírnit. Pro vás samotnou bych považoval za velmi užitečné, abyste si uvědomila a vytyčila jasnou hranici, za kterou již nebudete takové chování snášet. Inspirací vám v tom mohou být weby organizací, které se zabývají podporou obětí domácího násilí. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Popisujete už velmi vážnou situaci, která pro vás musí být těžká. Je ale dobré znamení, že váš přítel je ochoten ji řešit. Návštěvou psychologa nic nezkazíte. Váš přítel by se s problémy s alkoholem mohl obrátit i na psychiatra. Doporučovala bych klidně i párovou terapii. A pokud se doma vyhrotí situace a vy budete sama, zavolejte na krizovou linku. Přeji mnoho sil!


Zpět na seznam