Anorexie, Bulimie, Přejídání, 2.část

Prostě jediný co mě baví je jíst, spát, filmy a někdy si třeba zajdu zaběhat nebo si zacvičim, ale to spíš jen když mám náhlou motivaci ke zdravému životnímu stylu. Mamce už jsem o zvraení řekla asi před 3 měsíci, o přejídání ví taky. Někdy upeče nějaký koláč a já ho sežeru i když vážně vím, že to nemůžu udělat. Prostě se neudržim a celej ho snim a ona je pak hrozně naštvaná a já se vždycky vymlouvám, že za to nemůžu, i když nejspíš můžu, ale prostě nevím jak to zastavit. Taky se mi hrozně snížilo sebevědomí, nesnášim se, jsem hnusná, nechutná a zlá. Měla bych se učit, protože mám špatný známky, ale je mi to už jedno, i když bych hrozně moc chtěla s tím něco dělat, být zase hubená, chytrá a začít se bavit s klukama, se kterýma se záměrně nebavim, protože se bojim, že se mi budou posmívat, že jsem hnusná, tlustá, hloupá a nudná. Myslím,že kdybych vážila aspoň 54 kilo, měla uklizeno, víc bych cvičila a učila se, můj život by byl mnohem lepší. O PPP toho vím celkem dost, protože v průběhu anorexie jsem zjistila spoustu informací a navíc se už asi tři měsíce neúspěšně snažím se svou situací něco dělat. K psychologovi bych i šla, kdybych si myslela, že mi to v něčem pomůže. Navíc nemáme na psychologa peníze, a máma říká, že jestli to nezvládnu sama a budem muset jít zase za psychologem, bude mi to načítat jako dluh, který jí budu muset zplatit a to nechci.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u poruch příjmu potravy je celkem obvyklé, že se vlivem zvýšené zátěže potíže zhoršují nebo vrací, že úspěšná období střídají obtížnější i to, že to člověku občas "ujede" a poruší pravidla která si nastavil. Také je celkem běžné že mění svou podobu - místo nejezení je přejídání, případně zvracení atp. Není na místě se za to trestat (i když tvé výčitky chápu), spíš je potřeba zaměřit se na to, co teď s tím. A podle toho co píšeš o změnu stojíš a zřejmě i usiluješ. Přijde mi dobré, že jsi se dokázala s problémy svěřit mámě, i když mě poněkud mrzí její reakce - přijde mi že po člověku, který je nemocný můžeme chtít aby se léčil a dodržoval léčbu, ale těžko po něm můžeme chtít aby byl zdravý za týden či to vždy dokázal sám. (Na druhou stranu je opravdu možné, že přímo placená terapie je pro vás opravdu ekonomicky náročná.) Přemýšlím, zda jsou nějaké věci, s kterými by ti mohla pomoci přímo máma a o které bys je mohla požádat. (Třeba aby nenechávala buchtu tak aby tě lákala? Aby s tebou někdy šla na procházku, plavat nebo cvičit?). Přijde mi, že odbornou péči potřebuješ. I když to někdy není úplně snadné, je možné najít i psychologa či psychiatra hrazeného pojišťovnou. Někdy, pokud se problémy nedaří zlepšit ambulantně, bývá užitečný pobytový program který kombinuje psychoterapii, režimová opatření a informování o těchto problémech - vhodné by bylo se o možnostech poradit s dětským psychiatrem. Na webových stránkách anabell.cz je řada užitečných informací, kontakt na krizovou linku zaměřenou na PPP a nabízí i korespondenčí program zaměřený na tuto problematiku (nevím přesně jak vypadá, ale měl by být zdarma a dost možná to za pokus stojí). Přeji ti aby ses nevzdávala! Změna není rychlá ani snadná, ale pokud budeš mít pomoc i motivaci, tak je určitě možná. Držím palce
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Podle toho, co píšete, soudím, že hodně řešíte svoje tělo. Dáváte do souvislostí věci, které spolu nesouvisí, jako třeba hnusná tlustá hloupá a nudná spolu přeci nesouvisí. Jsou ženy, které jsou tlusté, chytré, zábavné i krásné. (Já si někdy pro uvolnění pouštím Ewu Farnu – Mám boky jako skříň) Přála bych vám, abyste našla zalíbení a zájem v něčem jiném, než ve stálém sledování svého těla, chápu, že učení na gymnáziu není zrovna zábava, ale učí se člověk obvykle celý život něco a někdy ho to poznávání i baví. Z toho, co jste psala, je také zřejmé, že jste prudce zareagovala na stres, který pak vyvolal novou vlnu PPP. Špatné zvládání stresu je snad společné všem duševním problémům, každý na to zareaguje jinak, ale všem je nějak zle. Všimla jsem si, že jste si vytyčila i nějaké cíle, které se stravováním úplně nesouvisí – uklízet, bavit se s klukama, učit se, apod. Líbilo se vám asi o prázdninách v klidu na táboře. Zkuste na sobě hledat ty lepší stránky, nejste přeci jen žaludek a břicho. Můžete si je napsat – dobré vlastnosti, v čem jste dobrá a tak. Zkrátka je důležité být spokojená sama se sebou, nevztahovat své kvality pouze k váze. Jestli vás kroužky zatěžují, řekněte to doma. Lze si najít i psychologa, kterého proplácí pojišťovna. Naprosto vás chápu v tom, že placená péče je drahá, i když za dobrý výsledek to jistě stojí. Ještě vám poradím internetovou stránku Anabell, kde mají i poradnu.


Zpět na seznam