Asentra 50

Dobrý den,třetí měsíc užívám léky asentra 5O na panickou poruchu.Můj stav se velmi postupem času zlepšil,dá se napsat,že skoro uplně vymizel.Jsem si vědoma,že je krátká doba na konec léčby,proto prosím,kdy nejlepe a jak lečbu ukončovat a čím nahradit asentru?V minulosti jsem se již stejně léčila a přešla jsem na homeopatika.Tento stav se mi vrátil po 11 letech,kdy mě potkala opět nepříjemná životní situace.Děkuji velmi za odpoveď.K.M.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, o medikaci se prosím poraďte s vaším psychiatrem (případně můžete využít i jinou sekci naší poradny). Kromě toho bych vám k úvaze nabídl, zda nezkusit psychoterapii. Ta bývá vhodnou metodou léčby u panických poruch (často v kombinaci s farmakoterapií), významně může též přispět k prevenci relapsu (návratu) onemocnění. Ostatně sama píšete, že se váš stav zhoršil po "nepříjemné životní situaci". Vhodným doplňkem léčby a prevence též bývají relaxační techniky (autogenní trénink, progresivní relaxace) či jóga. Přeji ať se vám daří
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátila na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Ptáte se, kdy a jak ukončovat léčbu a čím nahradit asentru, když se Váš stav podstatně zlepšil. Toto je spíše otázka pro Vašeho lékaře, který by měl Vaši situaci dobře znát. Máte zřejmě i pozitivní zkušenost s ukončováním užívání psychiatrické medikace v minulosti. To jsem zažila také, mojí diagnózou je bipolární porucha a dlouhé období jsem zvládala bez psychiatrických léků. Vždy jsem po poradě s psychiatrem léky přestávala brát postupně v době, kdy byl můj stav dlouhodoběji stabilizovaný. Pomáhaly mi například bylinné preparáty (třezalka, meduňka, kudzu apod.), delší procházky a hlavně cvičení jógy. V současnosti užívám zoloft, což je v podstatě stejné antidepresivum jako asentra a po cca 6 měsících užívání plánujeme s mým lékařem postupné ukončení této medikace. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí, psychické pohody i rovnováhy.


Zpět na seznam