Asi úzkost ..

Dobrý den,poslední rok mám takové zvláštní psychické problemy.Problemy jsem zažíval již na střední škole.Vše začalo,tak,že mi začalo pískat v uchu,dostal jsem z toho nejspíš úzkost a rok jsem s tím bojoval.Po roce jsem se s piskanim v uších vyrovnal a začalo mi zrněni před očima, zkratka další divny nepříjemný prožitek. Posléze se blížila maturita a byla mi diagnostikována celiakie, začal jsem tedy držet dietu,zároveň jsem i začal žít reálný život-studentské roky(party).Posléze jsem se rozhodl,poněvadž mám rád hory,že chci vylézt na Mont Blanc a vzhledem ke své vůli a nadšeni pro tuto věc se mi to i povedlo a poté veškeré tyto problemy na dva roky ustaly,začal jsem chodit do práce,bavit se,atd.Začal jsem kouřit i marihuanu, která mi nedělala žádné potíže.V období,které jsem měl spojené s příchodem těchto“chmur”,jsem odjel do hor.Před rokem jsem skončil s praci a rozhodl se jít na vysokou školu,v srpnu jsem zůstal doma,zakouril jsem si marihuanu a přišel na mě stav uzkosti a jakéhosi stavu (co jsem se dočetl depersonalizace. Marihuanu jsem v zápětí přestal kouřit úplně a už tomu je rok,co ji nekourim.Můj problém je v tom, že mám strach, že dostanu nějakou duševní chorobu,aktuálně se silene bojím schizofrenie,že najednou začnu mít bludy a halucinace,připadám si takový zmatený,strašně se pozoruju a hlavně svoje myslenky,projizdim internet a hledám na diskuzich,je to,jak droga..abych řekl pravdu,ani nevím,co tam hledám..nejspíš nějaký způsob útěchy,která funguje pouze krátkodobě.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, považuji za pravděpodobné to, co píšete v titulku. Tedy, že se jedná o projevy úzkosti. Je možné, že již "pískání a zrnění" byly jejími projevy. Úzkosti se (podobně jako velká část psychický potíží) v obdobích spokojenosti a stability zmírňuje, a naopak při ztrátách jistot, změnách a tlacích bývá obvyklé zhoršení. Impulzem tedy mohly být životní změny spojené s ukončním práce a nástupem na VŠ. MArihuana i další drogy včetně alkoholu mohou být též faktorem pro rozvoj úzkosti. Je možné, že v tom hraje roli i řada dalších vlivů, včetně současné společenské situace. Pomocí a řešením vám může být psychoterapie či psychiatrické léky. Mnohdy bývá nejvhodnější oba přístupy kombinovat. Držím palce!
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nedovedu posoudit, jestli Vaše problémy na střední škole - pískání v uchu a zrněni před očima - mohou nějak souviset s Vašimi psychickými potížemi, které, jak píšete, trvají poslední rok. Řekla bych, že hledání souvislostí v tomto ohledu není možná až tak důležité. Co se Vaší současné situace týče, jako velmi pozitivní vidím Vaši silnou vůli, odvahu překonávat potíže a také otevřenost, se kterou se k Vašim problémům stavíte. Myslím, že nebylo příliš šťastné začínat s marihuanou a i když už je to rok, co ji nekouříte, může to mít ještě nějaký doznívající vliv (já mohu těžko posoudit jaký) na Vaši stávající psychickou kondici. Chápu Vaše obavy z možné psychiatrické diagnózy, ale podle mého názoru hledat východisko na internetu není vůbec šťastné řešení. Připadá mi to podobné tomu, jak jsem se cítila, když jsem si přečetla na příbalovém letáku nežádoucí vedlejší účinky léku, který jsem měla užívat. Vyděsila jsem se a nejspíš si je částečně i vsugerovala. Nyní raději takovéto informace pokud možno vynechávám, nebo je neberu všechny příliš vážně. Myslím, že by Vám velmi pomohla návštěva psychologa či psychoterapeuta, s kterým byste si mohl utřídit myšlenky a pravděpodobně našel odpovědi, které hledáte. Spíše než útěchu byste mohl najít možnosti řešení a cestu ven ze současného, zdá se, začarovaného kruhu. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam