Bezmoc

Dobrý den, moc Vás prosím, nevím si rady, co dělat. Mám diagnózu panická ataka, manžel mě nepodporuje, nemám, kam jít. Mám tři děti, dcerka, 15 let je nyní hospitalizovaná skrze anorexii. Nemám na nic sílu. Jsem věčně unavená, nejraději bych vše vzdala, moc Vás prosím o pomoc, radu, jak nejlépe situaci řešit. Děkuji Vám mockrát.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zcela chápu, že je toho na vás příliš. Popisujete tři okruhy problémů, z nichž každý by byl dostatečným důvodem pro vyhledání odborné pomoci. Za prioritu považuji stabilizování vašeho stavu, bez toho nemůžete být oporou dětem a máte velmi omezené možnosti, jak celou situaci řešit. Neuvádíte, zda se s panickou úzkostí někde léčíte ani zda jste s postupy léčby seznámena. Pravděpodobně by bylo ve vašem případě nejvhodnější kombinovat farmakologickou a psychoterapeutickou léčbu. Psychiatrické léky vám uleví od úzkostí, pomohou stabilizovat náladu a vrátit energii, psychoterapie pak prohloubí vaše pochopení životní situace, umožní hledat řešení a podpoří vás v jejich realizování. Pokud nikam nedocházíte, bylo by vhodné objednat se k psychiatrovi a psychologovi. Pokud již někam chodíte a nepomáhá to dostatečně, bylo by na místě o tom mluvit - navýšit či pozměnit léky, zintenzivnit psychoterapii, zvážit možnosti intenzivní terapie formou denního stacionáře atd. V případě příliš dlouhých objednacích termínů klasické ambulantní péče, zvažte návštěvu některého z krizových center. Držím vám palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, píšete o několika problémech najednou a vůbec se nedivím, že je to vše nad vaše síly a cítíte beznaděj. Na vašem místě bych si nejdřív pro sebe přála podporu někoho, kdo by mi to pomohl krok za krokem začít řešit. Z mé vlastní zkušenosti vás chci povzbudit, že diagnóza úzkosti se dá zvládnout. Zároveň ale musím napsat, že i já sama jsem byla ve stavu, že bez pomoci zvenčí bych to asi sama nezvládla. Proto bych vám jako první krok doporučila hledat pomoc - může to být psychoterapeut nebo nějaké krizové centrum, kde byste se zároveň mohla poradit i o celkové rodinné, případně i bytové situaci. A úlevou může být i dobře zvolený lék od psychiatra, ke kterému máte důvěru a můžete s ním otevřeně probrat nejen svůj zdravotní stav, ale i další dostupné služby. Rozumím vaší chuti vše vzdát. Taky jsem byla ve stavu, kdy jsem na nic neměla sílu, a dokonce se mi ani nechtělo dál žít, neuměla jsem si ani představit, že by se to mohlo někdy zlepšit. Ale postupně jsem se z těžké situace dostala a totéž moc přeji i vám. I kdyby to nějakou dobu trvalo, s podporou to zvládnete a zase bude líp. Držím palce!


Zpět na seznam