Bipolární afektivní porucha u partnera - část I.

Dobrý den, zhruba před měsícem a půl jsem já, můj partner a naše dvě malé děti prodělali covid, s covidem se ale bohužel u mého muže rozjela mánie - spal jen hodinu denně a byl plný energie, pořád musel něco dělat, srsel nápady, sebevědomí mu vystrelilo do závratných výšin, začal být strašně výbušný, pořád mluvil a mluvil, změnil se mu hlas i smích. Myslel si, že je o sobě Ital, mluvil o sobě jako o italském kmotrovi. Jeden den mi řekl, jak strašně moc mě miluje a chce se mnou třetí dítě a tři dny nato po jedné zbytečné hádce ode mě a od dětí odešel s tím, že se probudil s tím, že už mě nemiluje, že se mu změnila osobnost a ten muž, kterého jsem znala, že se ztratil, že mu mozek jede na plné obrátky a říká mu přesně, co má dělat. Bohužel mi pak i přiznal, že mě den předtím podvedl s jeho bývalou spolužačkou a že se do ní strašně zamiloval. Po pravdě to byl šok, odchod partnera mě ani ve snu nenapadl. Týden poté byl u psychiatra, který mu stanovil dg. BAP s akutní hypománií. Bere olanzapin a při silném neklidu kapky Rivotril. Pořád přemýšlím nad tim, zda byl náš rozchod vyvolaný manii a jestli je třeba možné, že až se stabilizuje, tak se vrátí k nám, k rodině? Zda třeba takový podobny případ znáte? Momentálně se chová, jak kdyby byl zpátky na, střední, svými zájmy, svým přístupem k životu, atd. Bolí mě, že ztratil zájem o děti, i když předtím pro něj byly vším. A za jak dlouho zhruba začne léčba působit? Byli jsme spolu 5,5 let, máme spolu dvě malé děti. Partnerovi je 29 let.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zcela chápu, že po takovém nečekaném životním zvratu můžete být v "šoku" - zaskočená, bezradná, naštvaná, nešťastná apod. Tím spíše že spolu máte dvě malé děti a běžný život je i bez toho dosti vykolejený epidemiologickými opatřeními. V tuto chvíli považuji za nejpodstatnější dvě věci. Aby se váš muž léčil - což ale můžete ovlivnit jen z malé části. A našla takovou podporu a stabilitu, díky které dokážete nějakou dobu žít relativně normálně i když nevíte, jak bude vypadat vaše rodinné uspořádání v budoucnu. Člověk v manii (i depresi) má do určité míry zkreslené vnímání sebe i světa kolem a to omezuje a zkresluje jeho schopnost rozhodování. V tuto chvíli tedy velmi pravděpodobně není schopen činit zásadní rozhodnutí ani projevovat jinak očekávanou zodpovědnost k druhým lidem. Jeho chování pro vás i děti může být zraňující, proto je na místě se před takovými situacemi chránit (např. omezením kontaktu). V tuto chvíli by však nebylo adekvátní na základě toho přijímat obecné závěry ("ztratil o nás zájem .. přestal nás mít rád") - s těmi pokud možno počkejte, až bude jeho psychický stav delší dobu stabilní. Je možné, že jeho odchod byl vyprovokovaný manií a že toho bude litovat (to se mnohdy stává), zároveň však bude záležet i na vás, nakolik budete schopná a ochotná tato zranění překonávat a žít s určitým rizikem, že se manická epizoda může opakovat. (o léčbě u 2. části dotazu)
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Během několika řádků od Vás vnímám, jak se Vám během pár dní život obrátil vzhůru nohama. Na jednu stranu bych Vás ráda uklidnila a napsala Vám, že noc Vašeho partnera strávená s jinou ženou byl jen úlet, a vše bude zase v pohodě. Opravdu znám více těch, kteří to tak v mánii zažili, a po návratu do normálu jim připadalo, jako by to ani nebyli oni, kdo se tak choval. Na druhou stranu netuším, co partner prožíval v době před covidem a zda nemoc nebyla jen spouštěčem. I moje rodina se musela vyrovnávat s mojí zásadní proměnou v době, kdy u mě propukly deprese. Z aktivní usměvavé maminky byla ležící utrápená žena. Vím, že to pro okolí vůbec není lehké. Myslím si, že pokud manžel začne s léčbou diagnostikované bipolární afektivní poruchy a mánie, postupně se situace zlepší. U mých známých s touto poruchou převažují v drtivé většině dobré dny a postupně se naučili rozpoznávat příchod mánie či deprese a předcházet jim. Také pomáhá "záchranná síť" jejich blízkých, kteří si změny většinou všimnou jako první. Vidím velkou naději, že se přítel vrátí zpět ke své rodině, jakmile najde vlastní rovnováhu. Moje kamarádka, která miluje manžela i své děti, v době propuknutí BAP požádala o rozvod a chtěla od rodiny odejít. Zpětně jí ale připadá neuvěřitelné, že by tak někdy uvažovala. Hledejte oporu ve svých blízkých a nebojte se oslovit odborníka v případě, že byste sama potřebovala jeho podporu. Na těchto odkazech http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/ můžete vyhledat příběhy žen, které měly podobný problém jako Vy. Jako matka tří dětí Vám že srdce přeji, ať je Vaše rodina zase úplná a šťastná!


Zpět na seznam