Bipolarni porucha?

Dobrý den, je mi 27 let, mám dvě malé děti a již několik let mám psychické problémy. Měla jsem těžké dětství, po kterém mám dost traumat,které jsem si v sobě již docela vyřešila,ale přeci jen. Kolem dvaceti jsem zacala mivat hluboký propad, deprese, pocity méněcennosti nedostatečnosti, které vždy na chvíli ustoupily a v těch chvílích jsem se cítila velmi dobře, schopně. Nakonec jsem začala docházet na terapie, kde mi byla diagnostikovana deprese. Nechtěla jsem ale farmaka a rozhodla se problém vyřešit sama. Po dětech a s partnerem se mi po letech depresí..? stav celkem ustálil. Ale pořád trpím bezduvodnymi propady nálad, neschopnosti v dané dny pořádně pracovat, nemám na nic sílu a možnost stav zmenit. Tento stav odezní sam a poté se cítím skvele, vse zvladam, mam plno napadu, nic mne netrapi. Me stavy nejsou nijak extremni a neohrozuji primo zivot muj nebo me rodiny. Ale muj otec ma bipolarni poruchu diagnostikovanou mnoho let a muj prastrýc spáchal sebevraždu.. Tak bych se chtěla zeptat,jestli je muj stav udržitelný a řešitelný bez léků či nikoliv. Děkuji mnohokrát za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím že příliš nevadí, že dotaz nepokládáte psychiatrovi. Poradit se s psychiatrem o možnostech nasazení léků jednoznačně doporučuji v případě, pokud člověk není schopen zvládat běžné denní fungování, nebo ho to stojí neúměrně sil. Pokud jste přesvědčena, že svůj život zvládáte, je především na vás, zda využijete i odbornou pomoc - ať již psychoterapii nebo léky. Možná by vám jedno z toho (nebo i kombinace) dokázalo život ulehčit nebo zkvalitnit. Od psychoterapie bych očekával bližší porozumění tomu, co hraje ve vašem kolísání nálad a energie roli, následně pak hledání způsobů, jak to ovlivnit. Dále by psychoterapie mohla být prostorem pro dopracování traumat z dětství (a pochopení nakolik dodnes zasahují do vašeho života), posílení sebevědomí, rozvoje v oblasti mezilidských vztahů apod. V neposlední řadě by pak mohla být i pojistkou či zpětnou vazbou, zda stav nevyžaduje i farmakologický zásah. Psychiatrické léky, jak zřejmě víte nebo tušíte, dokáží mírnit depresivní propady či hypomanické a manické stavy, stejně jako zmírnit kolísání nálad. Pokud byste se potřebovala o tom co léčba obnásí dozvědět více, můžete situaci s psychiatrem probrat. Rozhodnutí, zda navrhované léky začnete užívat je ve finále vždy na vašem rozhodnutí. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Odpovídám zde na dotazy z pozice peer poradce, tedy člověka, který sdílí s ostatními své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi. Mnoho let mne trápí úzkostné a depresivní stavy, takže si umím představit, jak náročné pro Vás někdy musí být běžné fungování, péče o domácnost a o dvě malé děti. To, že to uspokojivým způsobem zvládáte, je skvělé a hodné ocenění. Není to totiž zdaleka samozřejmost. Tuším, že Vás to někdy musí stát hodně sil. Nemám osobní zkušenost s bipolární poruchou, ale pracuji s klienty, kteří se s tímto onemocněním léčí. U skutečné bipolární poruchy však obvykle bývají epizody manických i depresivních stavů mnohem delší, v řádu týdnů i měsíců. Samozřejmě nejsem lékař a nemohu se nijak vyjadřovat k diagnózám jako takovým. Laicky to na mne však působí jako manio-depresivní ladění, střídání nálad. Zda své stavy můžete zvládnout bez léků, to asi nejlépe dokážete posoudit vy sama. Pokud byste přesto měla nejistotu a pochybnosti, zda by užívání léků nebylo na místě, bude nejlepší se osobně obrátit na nějakého psychiatra v místě Vašeho bydliště. Držím Vám palce a přeji celé rodině jen vše dobré.


Zpět na seznam